fot. https://twitter.com/WodyPolskie

Zmodernizowano Stopień Wodny Przegalina

Stopień Wodny Przegalina został zmodernizowany. Jego przebudowa kosztowała 65,5 mln zł.  Inwestycja ta umożliwia żeglugę między Wisłą a Gdańskiem i chroni miasto przed wodami powodziowymi od strony Wisły.

W środę, po ponad dwóch latach modernizacji, odbyła się oficjalna prezentacja Stopnia Wodnego Przegalina. [czytaj więcej]

Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś podczas konferencji prasowej podkreślił, że jest to bardzo ważny obiekt hydrotechniczny. Wskazał też na jego wielofunkcyjność zarówno jeżeli chodzi o ochronę przeciwpowodziową, jak i poprawę warunków żeglugowych.

– Jest to kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. Jest to jedno z pięciu zadań, jakie były przewidziane w ramach tego kompleksowego programu. Inne zadanie, również bardzo ważne i istotne z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej, to odbudowa zniszczonych ostróg. W ramach tego programu udało nam się odbudować 19 ostróg. Ostrogi mają bardzo istotne znaczenie – z jednej strony z punktu widzenia likwidacji miejsc zatorogennych, a z drugiej strony poprawy warunków nawigacyjnych dla lodołamaczy, które prowadzą w tym regionie swoją akcję – mówił wiceprezes Wód Polskich.

W zakresie tej inwestycji dokonano także renowacji zabytkowej Śluzy Północnej, uwzględniającą m.in. odnowienie oryginalnej maszynowni oraz komory śluzy wraz z wrotami.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu dot. kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. Wartość tego przedsięwzięcia to 130 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dotacja z budżetu Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl