fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen tworzy port serwisowy dla planowanej morskiej farmy wiatrowej

W Łebie powstanie port serwisowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. PKN Orlen wraz z Northland Power będzie budować w latach 2024-2026 wiatraki na Bałtyku.

Koncern z Płocka inwestuje w energię zeroemisyjną. Port serwisowy w Łebie będzie stanowić serce eksploatacji farmy wiatrowej. [czytaj więcej]

Na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że przy takim przedsięwzięciu ważne jest także zapewnienie odpowiedniej logistyki, która ma wpływ na koszt całej inwestycji.

– Pierwszą firmą w Polsce, która wybuduje wiatraki na Bałtyku, będzie PKN Orlen, czyli nasza spółka, którą mamy wspólnie z partnerem. Kwestia badania dna, kwestia odwiertów, kwestia odprowadzenia mocy – wszystkie te kwestie praktycznie mamy za sobą. Lada chwila rozpoczynana będzie kwestia przygotowania do procesu inwestycyjnego, stąd port serwisowy, który musi być gotowy zdecydowanie wcześniej. Musimy go zmodernizować, żeby mógł później serwisować – zwracał uwagę Daniel Obajtek.

 

Grupa Orlen do 2030 roku przeznaczy aż 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na projekty tzw. offshore wind.

Obszar inwestycji o łącznej powierzchni ok. 131 km kw. jest zlokalizowany na wysokości Łeby i Choczewa, ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl