Autorstwa User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

M. Dobrowolski, J. Lemańska i O. Nawrot to kandydaci na prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN

Marek Dobrowolski, Joanna Lemańska i Oktawian Nawrot to kandydaci na prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wybrani przez zgromadzenie tej izby. Lista kandydatów trafi teraz do prezydenta, który powoła nowego prezesa.

Wybór ten jest związany z upływającą 25 lutego kadencją obecnej prezes Joanny Lemańskiej. Jak poinformowano w czwartek na stronie Sądu Najwyższego, zgromadzenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w tej sprawie odbyło się w środę. Kandydatów wyłoniono w dwóch głosowaniach. W pierwszym z nich sędzia Marek Dobrowolski uzyskał sześć głosów, a sędzia Joanna Lemańska siedem głosów przy jednym nieważnym. Z kolei w drugim głosowaniu na Oktawiana Nawrota zagłosowało 11 sędziów. Tym razem dwa głosy były nieważne.

Zgodnie z przepisami, lista z wyłonionymi kandydaturami zostanie niezwłocznie przedstawiona prezydentowi w celu ostatecznego wyboru prezesa Izby.

Prezydent Andrzej Duda powołał sędzię Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 26 lutego 2019 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej – obok Izby Dyscyplinarnej – była nową izbą, która została utworzona na mocy znowelizowanej ustawy o SN.

Głównym zadaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych od prawomocnych wyroków polskich sądów. Izba ta rozstrzyga też m.in. protesty wyborcze i sprawy koncesji wydawanych przez KRRiT, orzeka też o ważności wyborów.

PAP

drukuj