fot. twitter.com/NATOpress

Szef dyplomacji Węgier: Rosja i NATO różnią się w sprawach bezpieczeństwa; trzeba kontynuować rozmowy

Rosja i NATO, mimo różnic zdań dotyczących kwestii bezpieczeństwa, powinny kontynuować rozmowy w sprawie normalizacji stosunków – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS.

„Rozumiemy, że Rosja przedstawiła swoje propozycje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. NATO ma swoje zdanie. Ale na ten temat trzeba rozmawiać. Nie mówcie, że będą tylko sankcje. Chcemy kontynuowania dyskusji, żeby osiągnąć normalną decyzję” – powiedział węgierski minister.

Dodał, że Rosja i NATO powinny rozwiązywać problemy drogą dyplomatyczną, a nie „wysyłać sygnały przez media”.

Peter Szijjarto wyraził też nadzieję, że rozmowy między Rosją a USA na temat bezpieczeństwa i sytuacji wokół Ukrainy, w tym piątkowe spotkanie szefów dyplomacji obu krajów Siergieja Ławrowa i Antony’ego Blinkena w Genewie, zakończą się sukcesem.

Zaapelował do obu stron o dialog w celu rozwiązania problemów drogą dyplomatyczną, bo każda inna opcja „będzie bardzo złą wiadomością”. „Zimna wojna to był straszny okres, nie chcemy, żeby się powtórzył” – podkreślił.

„Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży i rozmowy dyplomatyczne między USA i Rosją rozwiążą problem” – powiedział Peter Szijjarto.

Dodał, że ma nadzieję, iż żadne z mocarstw nie będzie zainteresowane konfliktem na szeroką skalę.

„Bo jeśli dwa duże państwa są w konflikcie, to leżące między nimi małe kraje są w niebezpieczeństwie. Nie chcemy znaleźć się w środku konfliktu” – zaznaczył minister.

Peter Szijjarto stwierdził, że reprezentuje kraj, który „bardzo dobrze zna lekcje historii”.

„Jeśli dochodzi do konfliktu między Wschodem i Zachodem, zwykle na tym tracimy, niezależnie od czasu, uczestników i przyczyn konfliktu. Dlatego jesteśmy bardzo zaniepokojeni obecną retoryką” – podkreślił.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl