Zmiany w ustawie refundacyjnej?

Sejm zajmie się dziś obywatelskim projektem zmian ustawy refundacyjnej. Projekt przewiduje m.in., że decyzję o przepisaniu danego leku ze zniżką będzie podejmował lekarz.

Wskazania refundacyjne ma warunkować stan kliniczny pacjenta i wiedza lekarska.

Poseł i lekarz Czesław Hoc, członek sejmowej Komisji Zdrowia, powiedział, że jest to szansa na naprawę szkodliwej dla pacjentów ustawy.

– Pacjenci drożej płacą za leki. Okazuje się, że współczynnik współpłacenia polskich pacjentów za leki wzrósł do praktycznie 40 proc., a więc jest to najwyższa odpłatność – Polaków – w krajach UE. Leki są drogie. Skutkuje to czasem fatalnymi rozwiązaniami, albowiem co 4, 5 Polak odchodzi od okienka aptecznego, bo nie stać go na wykup leków. W 2013 roku NFZ zaoszczędził aż 1,2 mld zł właśnie na lekach – zwrócił uwagę poseł Czesław Hoc.

Poseł Czesław Hoc dodał, że rząd powinien podjąć refleksję nad skutkami tej ustawy i zabrać się za naprawianie błędów. Jednak jak dotychczas rządowa koalicja, obywatelskie projekty ustaw odrzuca już po pierwszym czytaniu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl