Wznowienie obrad Sejmu

Sejm zagłosuje dziś nad informacją ministra Witolda Waszczykowskiego dotyczącą zadań polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. W porządku obrad znalazło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o związku metropolitarnym w województwie śląskim. Wznowienie posiedzenia zaplanowano na godz. 11.00.

Bezpieczna, podmiotowa, obywatelska, realizująca szeroko pojęte interesy naszego kraju – tak prowadzoną przez siebie politykę zagraniczną ocenił w Sejmie minister Witold Waszczykowski.

– Polska polityka zagraniczna zmieniła też swój charakter. Przywróciliśmy jej podmiotowość i właściwą hierarchię priorytetów, przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju. To im właśnie poświęciliśmy wiele uwag i działań. Zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom, sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie – mówił minister spraw zagranicznych.

Wczoraj szef polskiej dyplomacji podsumował dotychczasowe działania swojego resortu. Wśród głównych zagrożeń dla polskiego bezpieczeństwa wymienił agresywną politykę Federacji Rosyjskiej. Odpowiedzią na działania Kremla ma być pełna realizacja decyzji, jakie zapadły na warszawskim szczycie NATO. To jedno z głównych zadań polskiego MSZ w nowym 2017 roku. Najtrudniejszym wyzwaniem, jakiemu chce sprostać Polska, jest jednak przyszłość znajdującej się w niełatwym położeniu Unii Europejskiej.

– Nie wykluczamy, iż na fundamencie czterech swobód trzeba będzie zbudować nową Unię w oparciu o nowy traktat europejski – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Dotychczasową politykę zagraniczną rządu negatywnie ocenia opozycja. Krótkowzroczna, nieodpowiedzialna, chaotyczna – tak działania polskiej dyplomacji podsumował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

– To nie była polityka zagraniczna państwa polskiego, to była polityka zagraniczna na usługach partii władzy. To była polityka zagraniczna państwa PiS i mówię to z przykrością panie ministrze – mówił Grzegorz Schetyna.

W 2017 rok Polska wkracza bez jakiejkolwiek nowej koncepcji – mówił poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15.

– Obawiamy się, że polska polityka zagraniczna nastawiona jest na hasła i to na hasła skierowane gdzie? Do naszego, polskiego, głównie swojego elektoratu – dodał poseł Kukiz’ 15.

Minister odpowiedział na zarzuty opozycji. Posłom PO zarzucił brak debaty i frustrację po przegranych wyborach parlamentarnych.

– Przykro mi jest natomiast, że większa część opozycji nie uczestniczyła w debacie merytorycznej. Usłyszałem dziesiątki przymiotników, inwektyw, osobistych wycieczek, zamiast faktów – odparł szef MSZ.

Spokojna i rzeczowa – tak o działaniach polskiej dyplomacji mówił po expose szefa MSZ prezydent Andrzej Duda.

– Te cele, które sobie wyznaczyliśmy, zostały osiągnięte i jest to na pewno bardzo dobra dla Polski wiadomość – mówił prezydent Andrzej Duda.

Polska szuka swojego miejsca po Brexicie, może stać się łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i nową Unią Europejską – ocenia Paweł Kusiak z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej.

– Tutaj mamy bardzo ciekawy wątek związany z podkreśleniem znaczenia współpracy polsko-niemieckiej. Została przedstawiona propozycja budowy nowych jakościowo relacji z Francją, co jest szczególnie ciekawe ze względu na ostatni rok, gdzie relacje polsko-francuskie w jakimś sensie przechodziły kryzys – powiedział Paweł Kusiak.

Dziś nad informacją ministra Witolda Waszczykowskiego dotyczącą zadań polskiej polityki zagranicznej zagłosuje Sejm. W porządku obrad znalazło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o związku metropolitarnym w województwie śląskim. Szczegóły projektu przedstawi szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Wznowienie posiedzenia zaplanowano na godz. 11.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj