Zmiany w polityce migracyjnej Włoch

Premier Włoch potwierdza zmiany w polityce migracyjnej swojego kraju.  Giuseppe Conte zapowiedział w Senacie, że jego kraj nie będzie już więcej przyjmował wszystkich migrantów „bez żadnego rozróżnienia”. Podkreślił, że odpowiedzialność za to spoczywa na Unii Europejskiej.

Szef włoskiego rządu przedstawił w Senacie informację na temat sierpniowego kryzysu wokół okrętu straży przybrzeżnej z ponad 170 migrantami. Włoskie władze nie chciały przez kilka dni przyjąć statku w żadnym porcie i nie pozwalały pasażerom zejść na ląd. Rząd domagał się, aby migranci zostali rozdzieleni wśród krajów Unii. Na opuszczenie statku przybyszom zezwolono w Katanii dopiero wtedy, gdy większość z nich postanowił przyjąć włoski Kościół.  Prokuratura na Sycylii wszczęła śledztwo w sprawie przetrzymywania ludzi wobec szefa MSW, wicepremiera Matteo Salviniego. Giuseppe Conte wyjaśnia senatorom, dlaczego nowy rząd zmienił dotychczasową politykę imigracyjną.

 – W porównaniu z przeszłością zmieniło się to, że Włochy nie są już dłużej gotowe przyjmować migrantów bez żadnego rozróżnienia, co – choć mimowolnie – przyczyniało się do wzrostu przemytu ludzi – zaznaczył Giuseppe Conte.

 Premier ocenił, że w ten sposób Włochy wyręczyły Unię Europejską, na której spoczywa odpowiedzialność w sprawach migracji, a także „osłabiały zobowiązania solidarności”, które ma każde państwo członkowskie Wspólnoty.  Wcześniej poinformowano, że wszyscy migranci, którzy zostali przyjęci w kościelnym ośrodku pomocy pod Rzymem, uciekli stamtąd. Grupę około 20 z nich zidentyfikowano na granicy z Francją, którą chcieli przekroczyć.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl