fot. pixabay.com

Pos. P. Drabek o projekcie ustawy dot. emisji hałasu: Parafia i dzwony kościelne to nie jest fabryka  

Powstał projekt ustawy wyłączający parafie z ograniczeń dotyczących emisji hałasu. Przygotował go poseł PiS Przemysław Drabek.

Projekt ustawy to reakcja na coraz częstsze sytuacje, w których na skutek składanych przez mieszkańców skarg wszczynane są postępowania dotyczące przekroczenia przez kościelne dzwony dopuszczalnych poziomów hałasu. Niekiedy kończą się one wysokimi karami dla parafii. Ma to zmienić projekt przygotowany przez posła Przemysława Drabka. Polityk zauważył, że obecnie obowiązujące przepisy traktują parafie na równi np. z przemysłem. 

– Postanowiłem bronić tradycji dzwonów kościelnych i przygotowałem projekt ustawy, który wyłącza parafie, dzwony kościelne z takich przepisów, które obligują w pewnym sensie cały sektor przemysłu do odpowiedniej emisji hałasów po to, żeby dzwony były z tych zapisów wyłączone. Pamiętajmy, że parafia i dzwony kościelne to nie jest fabryka, która emituje dźwięk czasami nawet 24 godziny na dobę, tylko to są pojedyncze, można policzyć w ciągu dnia minuty, które wybrzmiewają, a za te minuty karane są parafie nawet wielotysięcznymi karami – wyjaśnił. 

Poseł Przemysław Drabek przekazał, że projekt ustawy jest już gotowy. Wyraził nadzieję, że uda się go złożyć na wrześniowym posiedzeniu Sejmu i procedować szybko, ponad podziałami.

RIRM

drukuj