Zmiany w PIT: wzrosną ulgi na dzieci

Sejm uchwalił zmiany w PIT, które spowodują, że ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko wzrosną o 20 proc.

Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Nowe przepisy mają też umożliwić pełne wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny.

Jednak z ulgi, także nowym kształcie, nie będą mogli skorzystać np. rodzice płacący podatek dochodowy wg stawki liniowej czy też opłacający podatek ryczałtowy. Ulgi na dzieci nie dot. także rodzin rolniczych, które nie płacą podatku dochodowego. Nie poprawi się los aż 3 mln dzieci. Napisał Nasz Dziennik.

Poseł Stanisław Szwed, z sejmowej komisji pracy i polityki społecznej, powiedział, że to krok na przód, który jednak nie rozwiązuje problemów rodzin wielodzietnych.

– Prawo i Sprawiedliwość proponowało, aby wzmocnić jednorazowe dodatki na każde dziecko. Przypomnę, że proponowaliśmy, aby na każde drugie, trzecie i kolejne dziecko było po 500 zł – również na pierwsze dziecko w przypadku niskich dochodów. Byłaby to konkretna, wymierna, comiesięczna pomoc. Dodatki na kolejne dzieci tworzyłyby już konkretną kwotę. Żeby odliczyć tę ulgę, trzeba mieć pracę, mieć z czego to odliczyć – jest to swego rodzaju mankament. Oczywiście jest jeszcze kwestia związana z rodzinami, które nie mają dochodu – nie mogą sobie tej ulgi odliczyć – powiedział Stanisław Szwed.

Według  rządu rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła maks. odliczyć w  zeznaniu podatkowym blisko 1 tys. 113 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224  zł; z trójką dzieci – 4 tys. 224 zł; z czwórką dzieci nieco ponad – 6 tys. 924 zł.

Podatnik, który płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

RIRM

drukuj