Podniesienie kwoty wolnej od podatku w 2017 roku?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wykluczają podwyższenie kwoty wolnej od podatku już w 2017 roku. Przyszły rok będzie czasem na przygotowanie wspólnej reformy podatkowej, która obejmie także kwotę wolną od podatku – podkreśla poseł PiS-u Adam Abramowicz.

Media informują, że rząd zastanawia się nad podwyższeniem kwoty wolnej choćby minimalnie. „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że z programu  ostatniego posiedzenia Senatu została wykreślona ustawa o podatku dochodowym. Ma ona być rozpatrywana 29 listopada.

Według dziennika istnieją trzy warianty podwyżki kwoty wolnej: niewielka podwyżka dla wszystkich, degresywna kwota wolna oraz podwyżka kwoty dla najniżej zarabiających.

Z kolei wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiej Agencji  zaproponował aby osobom zarabiającym najwięcej nie przysługiwała kwota wolna.

Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości, pozytywnie ocenia propozycje ministra finansów i rozwoju.

– Jeżeli ktoś ma bardzo wysokie dochody to brak kwoty wolnej go nie zniechęci, a może to być mu obojętne. Trzeba dbać o to, żeby nie było zbyt wysokiej progresji, jeśli chodzi o poziom dochodów, żeby ta progresja nie zniechęcała do pracy. Z czego bierze się dobrobyt narodu? Z pracy! Dlatego system podatkowy i ubezpieczeniowy powinien być tak nakierowany, aby motywował do pracy, a nie zniechęcał – mówi Adam Abramowicz.

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Obecnie wynosi ona 3091 zł.

RIRM

drukuj