P. Gruza: Nie będzie PCC od kryptowalut, nie odstępujemy jednak od ich opodatkowania

Nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC); MF nie odstępuje jednak od opodatkowania tego typu instrumentów, trwają prace legislacyjne w tej sprawie – poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.

„Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od czynności prawnych wobec tego typu instrumentów (kryptowalut-PAP)” – powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, w związku tym podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) związanych z kryptowalutami nie będzie pobierany.

„Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji” – dodał Gruza.

Jak podał, MF postanowiło w trybie natychmiastowym powołać grupę roboczą, która w konsultacji z przedstawicielami branży kryptowalutowej opracuje możliwie precyzyjne wytyczne do tych wyliczeń.

„W żadnym razie nie odstępujemy od opodatkowania tego typu instrumentów i dochodów na tych instrumentach” – podkreślił wiceszef MF.

PAP/RIRM

drukuj