fot. PAP

Prokuratura bada sprawę opóźnienia ustawy o rajach podatkowych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła postępowanie sprawdzające dotyczące nieopublikowania ustawy dokonującej zmian w zakresie podatków dochodowych. 

Chodzi o  ustawę, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę. Zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. Państwo może na tym stracić ponad 3 mld zł.

Przedstawiciele PiS zapowiedzieli z kolei, że będą domagać się dymisji prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka.

– Dla mnie jest to skandaliczne i niedopuszczalne żeby przez dwa tygodnie od podpisania przez prezydenta ustawy jej nie opublikować (…). Jeżeli prokuratura coś znajdzie to bardzo dobrze, natomiast i tak oczekujemy wyjaśnień. Myślę, że prokuratura będzie miała wnioski dotyczące zaniedbań umyślnych, albo nieumyślnych. Jakkolwiek by nie było są to zaniedbania narażające Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 3 mld zł – powiedział poseł Henryk Kowalczyk.

Poseł Beata Kempa z Sprawiedliwej Polski zapowiedziała, że jej klub wystąpi o powołanie sejmowej komisji śledczej w celu wyjaśnienia tej sprawy. Klub PO złożył w Sejmie poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, tak by przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że najpóźniej do wtorkowego poranka otrzyma raport nt. zbyt późnego opublikowania ustawy. Zapowiedziała też wprowadzenie elektronicznego systemu, który umożliwi pilnowanie publikacji ustaw.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj