Zmiany w przepisach w związku z ASF?

Rząd zajmie się dziś propozycją zmian w przepisach która powstała w związku z przypadkami Afrykańskiego Pomoru Świń. Projekt resortu rolnictwa zmierza do ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest konieczność rejestracji prosięcia do 30 dni od jego urodzenia, ponadto każda sprzedaż będzie musiała być w ciągu doby odnotowywana w rejestrze.

Poseł PiS-u Robert Telus wiceszef sejmowej komisji rolnictwa uważa, że ogniska ASF pojawiły się w Polsce nieprzypadkowo.

Jeżeli w momencie – kiedy na ukończeniu była bardzo ważna umowa z państwem chińskim na sprzedaż wieprzowiny – jest wysyp ognisk, to naprawdę budzi wiele wątpliwości. Na tę chwilę nic nie jest udowodnione i niczego nie można przesądzać. We mnie budzi się jednak wątpliwość, bo umowa z państwem chińskim pomogłaby polskiemu rolnikowi, ale jednocześnie zagroziłaby konkurencji w Europie, ale także w Azji.  Uważam, że to nie jest zbieg okoliczności – podkreśla Robert Telus.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku.

W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa też wykryto w trzech małych gospodarstwach rolnych.

W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, głównie w województwie podlaskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl