Lubelskie: kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

Nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w trzech gospodarstwach w woj. lubelskim. W największym z nich hodowano 680 świń. W tym roku w Polsce wykryto 65 ognisk ASF u świń.

O nowych ogniskach ASF poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.

„W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby” – napisano w komunikacie.

Nowe przypadki tej choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

ASF stwierdzono w trzech gospodarstwach w woj. lubelskim. W pierwszym z nich, położonym w gminie Żmudź w powiecie chełmskim, hodowano 680 świń. W drugim gospodarstwie – w gminie Wyryki w powiecie włodawskim – utrzymywano 48 świń, a w trzecim – w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim – trzy świnie.

Jak podano w komunikacie oba gospodarstwa znajdują się w tzw. obszarach zagrożenia i objętych ograniczeniami, wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

To 63., 64. i 65. ognisko ASF u świń wykryte w 2018 r. Od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014 r. wykryto już w sumie 169 jej ognisk u trzody chlewnej w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Ponadto dotychczas wykryto 2526 przypadków ASF u dzików, przy czym jeden przypadek oznacza czasem kilka padłych dzików.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno hodowli trzody chlewnej, jak i produkcji oraz sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl