fot. PAP/EPA

Seul: Korea Płn. wystrzeliła do morza trzy pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła trzy pociski balistyczne, które wylądowały w Morzu Japońskim, u wschodnich wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego – poinformowało dziś kolegium połączonych szefów sztabów w Seulu, cytowane przez tamtejsze media.

Pociski zostały wystrzelone ok. godz. 12:14 (5:14 czasu polskiego) z miejscowości Hwangdżu, położonej na zachodzie kraju i na południe od Pjongjangu; trwa ustalanie, o jakiego rodzaju pociski chodzi oraz jaki dystans udało im się pokonać – przekazał przedstawiciel południowokoreańskiego sztabu, na którego powołuje się agencja Yonhap.

W reakcji na wystrzelenie przez Koreę Północną trzech rakiet średniego zasięgu Stany Zjednoczone ostro potępiły dziś podobne działania jako „lekkomyślne”, a władze Chin zaapelowały o nieeskalowanie napięć w regionie.

Najnowsze próby rakietowe oraz podobne działania ze strony komunistycznego reżimu w Pjongjangu naruszają rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz stanowią zagrożenie dla samolotów i statków handlowych w regionie – podkreśliły władze USA.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji poinformowali, że kontaktują się z sojusznikami w sprawie wystosowania właściwej odpowiedzi na działania Korei Płn. Zapowiedzieli też przedstawienie tej sprawy na forum ONZ oraz na rozpoczynającym się w tym tygodniu szczycie państw wschodnioazjatyckich w Laosie, w którym udział weźmie prezydent Barack Obama.

Władze Chin nie potępiły wprost ostatnich prób rakietowych Korei Płn. Rzeczniczk MSZ na codziennym briefingu w Pekinie ograniczyła się do apelu o niezaostrzanie napięć w regionie.

Większość północnokoreańskich pocisków była dotąd wystrzeliwana ze wschodniego wybrzeża, jednak w przeszłości starty rakiet odbywały się również w Hwangdżu – ostatnio 19 lipca. Wystrzelone wówczas dwa pociski balistyczne to zdaniem władz południowokoreańskich rakiety krótkiego zasięgu Scud lub dalekiego zasięgu Rodong.

Agencje zauważają, że do incydentu doszło podczas szczytu G20 odbywającego się w chińskim Hangzhou, a komunistyczny reżim w Pjongjangu regularnie przeprowadza testy rakietowe, zwłaszcza gdy z jakiegoś powodu uwaga świata kieruje się na Azję Północno-Wschodnią.

Najnowszy test rakietowy ze strony Korei Płn. miał miejsce na cztery dni przed 68. rocznicą proklamowania rządu w tym kraju oraz kilka dni po zakończeniu wspólnych manewrów wojskowych przez Koreę Płd. i USA. Pjongjang określa te ćwiczenia jako przygotowania do inwazji.

W sierpniu pocisk wystrzelony przez Koreę Płn. z okrętu podwodnego pokonał ok. 500 km i spadł do Morza Japońskiego. Według armii USA był to najdłuższy dotąd lot północnokoreańskiego pocisku wystrzelonego z pokładu podwodnego okrętu.

Korea Płn. kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec tego kraju. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

PAP/RIRM

drukuj