fot. mon.gov.pl

Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim

Zmiany kadrowe w wojskuSzef Ministerstwa Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podjął decyzję o zmianach kadrowych m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym szefem sztabu został gen. dywizji Michał Sikora.

Poza tym, poważne zmiany zaszły w dowództwie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych; dowódcą został tam generał brygady Dariusz Łukowski.

Nowych Inspektorów mają również wojska lądowe i marynarka wojenna. Zmiany dotknęły również Garnizon Warszawa – stanowisko dowódcy objął tam pułkownik Robert Głąb.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON podkreśla, że zmiany kadrowe są wyważone, a nowi dowódcy są przygotowani do pełnienia swoich funkcji.

– Wojsko Polskie stoi przed nowymi wyzwaniami; to jest nie tylko modernizacja polskiej armii, zwiększenie liczebności, ale to też nowe wyzwania. Bezpieczny jest ten, kto przygotowuje się na najgorsze. To jest najważniejsze. Dzisiaj potencjałem WP są przede wszystkim żołnierze szeregowi, to są podoficerowie. Oni muszą być zarządzani w sposób skuteczny przez takich dowódców, którzy są w bezpośrednim kontakcie ze swoimi przełożonymi i wiedzą jakie decyzje należy podejmować. To pierwsza taka zmiana, reorganizacja. Docelowo ważne jest też ujednolicenie systemu dowodzenia w Wojsku Polskim – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

W ostatnich dniach pięciu generałów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych złożyło raporty o odejście. Media zwracały uwagę, że powodem rezygnacji mogły być zapowiedzi ministra obrony, który nie ukrywa, że wśród najwyższego dowództwa Wojska Polskiego nie powinno być osób, które zaczynały karierę przed 1989 rokiem lub kończyły radzieckie szkoły wojskowe.

RIRM

drukuj