Zmiana prezesa NIK

Będzie zmiana prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W sierpniu kończy się kadencja dotychczasowego prezesa Jacka Jezierskiego. Wciąż można zgłaszać kandydatów.

PO w zeszłą środę zgłosiła kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego, polityka tej partii, byłego ministra sprawiedliwości.

PIS ma wystawić swojego kandydata. Prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział dziś, że polityk partii rządzącej w roli prezesa NIK oznacza już całkowite ograniczenie niezależności tego organu.

– To będzie oznaczało, że ostatnia instytucja w jakiejś mierze niezależna, bo tę niezależność ograniczono poprzez zmianę ustawy parę lat temu, zostanie opanowana przez PO. To jest sytuacja bardzo niedobra tzn., że mechanizm w którym wyłącza się wszystkie instytucje kontrolne jest mechanizmem patologicznym. W państwie demokratycznym powinna być kontrola różnych rodzajów w tym także mocna kontrola wewnątrzpaństwowa. Taką instytucją kontrolną jest NIK. Jeżeli ona jest w ręku tych, którzy są kontrolowani – nie jest to sytuacja zdrowa – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Według Konstytucji NIK jest naczelnym organem kontroli państwowej podlegającym Sejmowi.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl