fot. PAP/Jakub Kamiński

Z. Ziobro: reforma sądownictwa po ustabilizowaniu się sytuacji wokół TK

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje dużą reformę sądownictwa po ustabilizowaniu się sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. O zmianach, które mają usprawnić funkcjonowanie tych instytucji mówił na antenie radiowej Jedynki minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że na tle Unii Europejskiej Polska ma sporą ilość sędziów, ale mamy słabe wyniki sądownictwa, co trzeba zmieniać. Będzie to jednak możliwe – jak podkreślił Zbigniew Ziobro – po wyjaśnieniu sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym.

Żeby można było zrobić większa reformę sądownictwa, trzeba mieć pewność, że Trybunał Konstytucyjny nie wysadzi jej w powietrze, bo już mieliśmy takie doświadczenia. Przygotowałem ustawy reformujące polskie sądownictwo i zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają osoby niezgadzające się na pewną wizję państwa. Państwa w którym stawia się na sprawność działania sądów, stawia się wysoką poprzeczkę również sędziom – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości podsumowując w tym tygodniu rok prac swojego resortu wśród głównych zadań wymienił cofnięcie zmian procedury karnej z 2015 r. i przywrócenie sprawności prokuratury.

RIRM

drukuj