fot. PAP/Rafał Guz

PO chce odwołania ministra sprawiedliwości

Platforma Obywatelska jeszcze dziś chce złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości. Donald Tusk oskarża Zbigniewa Ziobro o blokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska w odpowiedzi wyliczyła, ile razy politycy związani z opozycją nawoływali na forum Parlamentu Europejskiego do wstrzymania Polsce funduszy unijnych.

Przewodniczący PO, Donald Tusk, zamieścił nagranie w mediach społecznościowych na dzień przed złożeniem wniosku o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobro. Oskarżał w nim prezesa Solidarnej Polski o blokowanie wypłaty unijnych środków.

„To on właśnie blokuje ponad 700 mld zł środków europejskich, które wciąż czekają na Polskę” – mówił Donald Tusk.

Słowa przewodniczącego Platformy Obywatelskiej padły w momencie, w którym wewnątrz obozu władzy temperaturę podgrzewa spór o ostateczny kształt ustawy o Sądzie Najwyższym. Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, w jednym z wywiadów wskazał, że w PiS zwycięża przekonanie o „odstrzeleniu tych, którzy podkładają nogi”. Opozycja chce wykorzystać te słowa. Donald Tusk zaoferował wprost w słowach skierowanych do Jarosława Kaczyńskiego, że oferuje głosy posłów Platformy, by odwołać ministra sprawiedliwości.

„Jeśli boi się pan zagłosować za usunięciem go z rządu, opozycja może to zrobić swoimi rękami” – podkreślał były Przewodniczący Rady Europejskiej.

Minister sprawiedliwości postawił pytanie w odpowiedzi na nagranie przewodniczącego PO, czyje środowisko polityczne w Parlamencie Europejskim żąda, by blokować pieniądze dla Polski: Donalda Tuska czy Zbigniewa Ziobro. Prezes Solidarnej Polski sam postanowił znaleźć odpowiedź na to pytanie.

„To koleżanki i koledzy z jego klubu w Parlamencie Europejskim dziesiątki razy żądali, by Komisja Europejska blokowała pieniądze, o które dzisiaj się tak upomina dla Polski” – twierdził Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

Patryk Jaki doliczył się 43 debat i rezolucji w Parlamencie Europejskim, w trakcie których nawoływano do blokowania Polsce pieniędzy.

„Wszystkie te wnioski były pisane przez partię Donalda Tuska. Czy są takie inicjatywy naszych posłów w PE?” – pytał europoseł Solidarnej Polski.

Patryk Jaki postanowił wytknąć też Donaldowi Tuskowi, że w ramach KPO, bo to wokół tego funduszu toczy się spór na linii Warszawa–Bruksela, nigdy nie było mowy o wypłacie Polsce ponad 700 mld zł.

„Jemu się w ogóle pomyliły fundusze w jednominutowym filmie. To jest merytoryczna kompromitacja – rzekł Patryk Jaki.

Minister sprawiedliwości dodał też małą uszczypliwość w kierunku Donalda Tuska.

„Donald Tusk nie kłamie tylko wtedy, kiedy się myli” – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Fundusz Odbudowy to ponad 28 mld euro bezzwrotnych dotacji. 770 mld zł to łączne środki, jakie Polska ma otrzymać w ramach Funduszu Odbudowy i Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027. W drugiej puli jest więcej pieniędzy. Blisko 108 mld euro.

TV Trwam News

drukuj