fot. Monika Bilska

J. Kopcińska: Sytuacja nauczycieli byłaby lepsza, gdyby PO i PSL podwyższali ich wynagrodzenia

Gdyby Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe w czasie swoich rządów sukcesywnie podwyższali wynagrodzenia nauczycieli – tak, jak od trzech lat robi to Prawo i Sprawiedliwość – to sytuacja nauczycieli byłaby znacznie lepsza – oceniła w rozmowie z PAP Joanna Kopcińska, rzecznik rządu. Nasz rząd naprawił błędy PO i PSL, m.in. wygaszając gimnazja – dodała.

Joanna Kopcińska odniosła się w ten sposób do apelu Koalicji Europejskiej, która zwróciła się w piątek do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego o zrealizowanie postulatów nauczycieli i zakończenie protestu.

Rzecznik rządu oceniła, że gdyby ,,PO i PSL w czasie swoich rządów sukcesywnie podwyższało wynagrodzenia dla nauczycieli – jak od trzech lat robi to PiS – to dziś sytuacja nauczycieli byłaby znacznie lepsza”.

,,Nasz rząd naprawił błędy PO i PSL – pozwolił decydować rodzicom, czy chcą wysyłać do szkół dzieci 6 czy 7-letnie oraz naprawił strukturę szkolną poprzez wygaszanie gimnazjów” – podkreśliła Joanna Kopcińska.

W piątek szef PO Grzegorz Schetyna – na wspólnej konferencji prasowej z innymi liderami partii tworzących Koalicję Europejską (PSL, SLD, Nowoczesna, Partia Zieloni) – ocenił, że ,,trudną sytuację” w polskich szkołach, spowodowała ,,deforma” systemu edukacji Anny Zalewskiej, szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koalicja zaapelowała do prezesa PiS oraz premiera o zakończenie protestu nauczycieli.

,,Aby tak naprawdę (zdecydowali) o podwyżce, której oczekuje środowisko nauczycielskie” – dodał szef PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO zadeklarował, że Koalicja wspiera nauczycieli i ich postulaty.

Liderzy Koalicji podpisali również deklarację na rzecz polskiej oświaty, w której proponują m.in. podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o 30 procent, w trzech ratach, pierwsza od 1 stycznia 2020 roku. W myśl deklaracji podwyżka o 30 procent oznacza, że nauczyciel stażysta otrzymałby podwyżkę 725 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 746 zł brutto, nauczyciel mianowany 847 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany 995 zł brutto.

Ponadto w deklaracji znalazły się zapowiedzi zwiększenia autonomii szkół, zmiany podstawy programowej i dostosowania jej do możliwości młodzieży, rozwijania kluczowych kompetencji uczniów, zmniejszenia biurokracji, zwiększenia wsparcia psychologiczno – pedagogicznego w szkołach i systematycznego wzrostu nakładów na edukację.

Grzegorz Schetyna zapewnił, że jeśli rząd nie spełni postulatów nauczycieli, to Koalicja zrobi to zaraz po jesiennych wyborach do parlamentu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl