fot. PAP/EPA

Wielki Piątek w krajach misyjnych

Mimo tysięcy kilometrów istota Liturgii Wielkiego Piątku nie zmienia się. Chrześcijanie wychodzą na ulice w Kenii, Indiach czy Ugandzie. Wszędzie tam odbywają się dziś Drogi Krzyżowe ulicami miast i wsi.

W Wielki Piątek w Polsce i na całym świecie odbywają się uliczne Drogi Krzyżowe. Dla chrześcijan w Kenii są one bardzo poruszające.

Liturgie wielkopostne mocno nawiązują swoją treścią do Męki i Śmierci Pana Jezusa, oni rzeczywiście bardzo mocno w to wchodzą – wskazał br. Robert Kozielski, OFMConv.

Mimo wielu muzułmanów, nabożeństwa odbywają się tam w atmosferze pokojowej i modlitewnej, o czym mówił brat Robert Kozielski.

Muszę przyznać, że zauważyłem ogromny szacunek podczas takich nabożeństw wśród innowierców, którzy jadąc samochodem przystawali i czekali aż procesja przejdzie dalej i dopiero ruszali – zwrócił uwagę brat z Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego.

W takiej procesji – nie w Kenii, a w Indiach – uczestniczyła dr Helena Pyz, misjonarka.

Idziemy przez stacje Drogi Krzyżowej rozstawionej po całym naszym terenie. Od kościoła, przez naszą przychodnię, potem do domów rodzinnych. Za każdym razem ktoś inny niesie krzyż, duży i ciężki – podkreśliła świecka misjonarka w Indiach.

Krzyż, który potem, tak jak w Polsce jest później adorowany.

To jest wzruszające, kiedy Hinduiści i Muzułmanie także z nami adorują Krzyż – zaznaczyła dr Helena Pyz.

Jedność w modlitwie podczas kilkugodzinnej Drogi Krzyżowej można zauważyć również w Ugandzie, gdzie na co dzień pracuje ojciec Bogusław Dąbrowski.

Idziemy razem od wioski do wioski z protestantami i anglikanami, jest to Church of Uganda – wskazał o. Bogusław Dąbrowski OFMConv, misjonarz w Ugandzie. 

Wszystko odbywa się w skupieniu i zadumie nad cierpieniem Chrystusa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj