Wielki Piątek

Dziś wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. To dzień najgłębszej żałoby, jedyny w roku w którym nie sprawuje się Eucharystii. Odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień postu ścisłego.

* * *

Wielki Piątek to dzień sądu nad Jezusem, dzień wyroku skazującego, Drogi Krzyżowej a w efekcie śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek jest czasem refleksji i odkrycia przesłania przez każdego z nas – zaznacza o. Piotr Kwiecień kapłan Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

– Jezus z krzyża woła do każdego z nas „Popatrz, jak ja Cię kocham”. Jezus umarł za mnie. Umarł, bo kocha. To pierwsza najpiękniejsza myśl Wielkiego Piątku. Tego smutnego dnia ktoś umiera. Komuś przebito bok, ale przez to cierpienie, przebija się piękna prawda. Dlaczego cierpiał i zawisł na krzyżu? Dlaczego pozwolił na to, że Go przybito? W ten sposób chciał nam powiedzieć – jak bardzo nas kocha. Drugim przesłaniem Wielkiego Piątku są te niesamowite słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu. Nade wszystko to jedno słowo – „pragnę”. To „pragnę” jest przebogate w treść. „Pragnę wypełnić wolę Ojca” – woła Jezus. „Pragnę przyciągnąć wszystkich do siebie”. „Pragnę byście poznali miłość Ojca”. „Pragnę żebyście doświadczyli Jego miłości”. Tajemnica Wielkiego Piątku jest bardzo bogata i niewątpliwie tych treści jest ogromnie dużo, także związanych z Liturgią, adoracją Krzyża, Komunią Świętą, zniesieniem Pana Jezusa do grobu i ciszy adoracji. To wszystko dla każdego stwarza niesamowite przesłanie – dodaje o. Piotr Kwiecień.

Dziś odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Jej centrum stanowi adoracja Krzyża. Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Będzie się tam znajdował do Mszy Świętej rezurekcyjnej, czyli zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Piątek jest także dniem ścisłego postu. Tego dnia wierzący rezygnują z jedzenia potraw mięsnych, zachowują także umiar co do ilości spożywanych pokarmów.

Podczas Liturgii Wielkiego Piątku odczytywany jest fragment Męki Pańskiej. Szczególnie rozbudowana jest modlitwa wiernych.

Wielki Piątek to misterium śmierci Chrystusa Pana. Jest to dzień, w którym w Kościele nie jest sprawowana Msza św. To dzień, w którym sprawowane jest Nabożeństwo Męki Pańskiej. Najpierw rozważamy Słowo Boże, z tym dominującym opisem pasji wg św. Jana. Kontemplujemy, więc Słowo Boże, do którego właściwie jedynym komentarzem pozostaje bardzo rozbudowana w tym dniu modlitwa wiernych, uroczysta modlitwa za różne stany Kościoła, ale także za ludzi niewierzących, za ludzi innych wyznań. To jest bardzo przejmująca i bogata modlitwa – tłumaczy ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca WSKSiM w Toruniu.

Centralnym wydarzeniem Liturgii Wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnoszony jest przed ołtarz.

To jest moment bardzo szczególny, w którym wszyscy wierni pragną oddać hołd Krzyżowi Chrystusa. To jest przywracanie Krzyża w naszym życiu, zarówno osobistym, jak i publicznym. To jest uświadamianie sobie, że zbawienie przyszło przez Krzyż, że nie ma innego znaku zbawienia, wyzwolenia i ocalenia człowieka, jak właśnie Krzyż Chrystusa – zwraca uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Po adoracji Krzyża – z ciemnicy przynoszony jest Najświętszy Sakrament i wiernym udzielana jest Komunia Święta. Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach adoracja Krzyża i Grobu Pańskiego będzie trwała przez całą noc.

Poza liturgią w Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu miastach Polski m.in. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywać się będą Misteria Męki Pańskiej. W inscenizacji co roku uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych

Wiele osób będzie uczestniczyło w Drodze Krzyżowej na Tarnicę. Tradycja ta jest związana z ustawieniem na najwyższy szczyt Bieszczadów Tarnicy – Krzyża, z okazji przyjazdu do Polski Ojca św. Jana Pawła II (8 czerwca 1987r.) Krzyż stanął na Tarnicy, jako upamiętnienie wędrówek ks. Karola Wojtyły po Bieszczadach.

Wielki Piątek pomaga nam świadomie zrozumieć podjęcie Krzyża przez Pana Jezusa.

 Dzień ten wprowadza nas w tematykę świadomego podjęcia Krzyża przez Chrystusa. To co mówił, czym żył, dokonuje w sposób najpiękniejszy, coś do czego my chyba ciągle dorastamy i nie zawsze jesteśmy do tego zdolni, aby oddać życie jeden za drugiego. W Wielki Piątek, gdzie Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii, pochylamy się szczególnie nad tajemnicą Krzyża. Pochylamy się to nie znaczy, że tylko intelektualnie reflektujemy. Rzeczywiście klękamy na oba kolana i uniżamy się do samej ziemi, aby adorować Krzyż Chrystusa, aby całować go – powiedział ks. Godnarski.

Ks. Artur Godnarski  zwrócił uwagę na potrzebę obecności Krzyża w naszym życiu. Dodał, że nie można Go usuwać z przestrzeni publicznej, społecznej czy medialnej.

Razem z uczniami zawsze przeżywamy w ramach rekolekcji moment pochylenia się nad Krzyżem, zatrzymania się nad tym znakiem, z którego niektórzy próbują drwić i usuwać z przestrzeni medialnej, przestrzeni społecznej, czy politycznej. To pokazuje co dzieje się w naszej Ojczyźnie, kiedy Chrystus zostaje odsuwany, kiedy Chrystus zostaje porzucany. Znajdujemy się na jakimś dziwnym przestworzu chaosu, niepokoju, lęku, wyzysku, poniżania drugiego człowieka, odmawiania prawa głosu tym, którzy to prawo konstytucyjnie mają. Dlatego Chrystus ze swoim Krzyżem wpisuje się w całą gamę życia człowieka. Jest bardzo ważnym elementem – dodał .

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl