fot. Monika Bilska

Wielki Piątek. Ks. abp T. Wojda: Trzeba złączyć całe rodziny wokół krzyża. Stworzyć piękny klimat pasji Jezusa Chrystusa i wspólnie ją przeżywać w rodzinie

Dziś Wielki Piątek. Towarzyszymy Panu Jezusowi przez całą mękę, aż po śmierć na krzyżu. Jako wierni możemy korzystać z transmisji Liturgii online. Księża biskupi zachęcają, by adorować krzyż w domu.

To w śmierci Jezusa na krzyżu możemy odnaleźć uzdrowienie – przypomina ks. dr Janusz Chyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

– Św. Augustyn nauczał, że śmierć Jezusa, Jego śmierć uśmierciła naszą śmierć – wskazuje ks. dr Janusz Chyła.

Bóg wszedł w historię człowieka. Wziął na siebie naszą śmierć, przybił grzech do krzyża. O tym wszystkim pamiętamy szczególnie w Wielki Piątek. I dziś, choć nie możemy być w kościele, nie musimy wcale rezygnować z tego, by towarzyszyć Jezusowi. Bogu, który doświadczył cierpienia, doświadczył samotności – mówi o. Tarsycjusz Bukowski OFM z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Może i ten Wielki Piątek jest po to, żebyśmy złączyli swoją samotność z samotnością Jezusa na krzyżu i tak byli coraz bliżej Boga – zaznacza o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

W centrum Wielkiego Piątku jest krzyż. Dlatego biskup ełcki ks. bp Jerzy Mazur zaprasza nas wszystkich, by właśnie dziś w naszych domach znalazło się miejsce dla krzyża.

– Ustawmy krzyż, świece i adorujmy ten krzyż – apeluje ks. bp Jerzy Mazur.

Dziś nie ma Mszy św. Jest za to Komunia Święta, jest odczytywana Męka Pańska, i jest adoracja Krzyża. I choć nie możemy tego czasu spędzić w naszych kościołach, to możemy uczynić z naszego domu miejsce, w którym te symbole Wielkiego Piątku będą widoczne – przypomina metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

– Trzeba rozmodlić całe rodziny, trzeba złączyć całe rodziny wokół krzyża. Stworzyć piękny klimat pasji Jezusa Chrystusa i wspólnie ją przeżywać w rodzinie – wskazuje ks. abp Tadeusz Wojda.

Na antenie Telewizji Trwam Liturgię Wielkiego Piątku z Bazyliki św. Piotra w Watykanie będziemy transmitować o godz. 18.00.

TV Trwam News

drukuj