Zimowe warsztaty dla młodzieży w WSKSiM

Już po raz drugi w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizowane są zimowe warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Odbędą się one w lutym, pod hasłem „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”.

Warsztaty dla młodzieży odbędą się w dniach 15-17 lutego w siedzibie Uczelni przy ul. Droga Starotoruńska 3. Kierowane są one do młodzieży od trzeciej klasy gimnazjum wzwyż.

W programie: warsztaty dziennikarskie; telewizyjne, radiowe, prasowe z profesjonalistami; zarówno z pracownikami telewizji, radia jak i z redaktorami prasy codziennej. Podczas zajęć, które odbywać się będą z podziałem na grupy, prezentowany będzie profesjonalny sprzęt radiowy i telewizyjny. Znajdzie się również coś dla fanów informatyki i multimediów. Warsztaty informatyczno – multimedialne, prowadzone przez wykładowców informatyki ze studentami i absolwentami WSKSiM. Przewidziane są również warsztaty aktorskie oraz warsztaty z komunikacji

Oprócz zajęć praktyczno – teoretycznych, odbędą się także wspólne wykłady w auli. Przewidziane jest także zwiedzanie Torunia, Radia Maryja oraz TV Trwam. Nie zabraknie także dobrej zabawy podczas wspólnych wieczorów pogodnych. Jak mówi Dziekan Uczelni dr Dorota Żuchowska warsztaty mają na celu pomóc młodemu człowiekowi w lepszym spojrzeniu na przyszłość.

– Celem tych warsztatów jest przede wszystkim przybliżenie tego czym jest dziennikarstwo, czym jest zainteresowanie multimediami, informatyką czy też aktorstwem, bo taka specjalność ostatnio powstała w naszej uczelni. Zamiarem jest również to, żeby młodych ludzi, którzy są w ostatnich klasach gimnazjum czy w szkołach ponadgimnazjalnych, którzy może jeszcze zastanawiają się nad tym co wybrać, co robić w przyszłości, na jakie pójść studia, żeby zachęcić ich do obrania właśnie tych kierunków – powiedziała dr Dorota Żuchowska.

Jak podkreśla  dziekan WSKSiM zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże i wzrasta ono z edycji na edycję. Wśród uczestników warsztatów jest wiele osób, które przyjeżdżają po raz kolejny, dla nich tworzone są grupy zaawansowane.

Młodzież bardzo miło wspomina zajęcia oraz atmosferę jaka panuję podczas spotkań w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. O swoich wrażeniach mówi Malwina Dobrzyńska, która uczestniczyła po raz pierwszy w sierpniowych warsztatach dziennikarskich

– Warsztaty te są bardzo dobrze zorganizowane, czas jest całkowicie wykorzystany. Nikt nie może narzekać na nudę – gdyż różnorodność tematyczna zajęć jest wyjątkowo wysoka i interesująca. Każdemu przypada do gustu. Na zajęciach wykładowcy przekazują nam wiele ciekawych informacji, nie tylko związanych z dziennikarstwem. Ponadto możno poznać tutaj wielu wspaniałych ludzi, nawiązać nowe przyjaźnie. Atmosfera jest przecudowna – by ją poczuć, trzeba po prostu tutaj być. Polecam wszystkim te warsztaty bo są one naprawdę wspaniałe i niezwykle interesujące. Można wyjątkowo ciekawie spędzić tutaj czas. Należy również nadmienić, że są one prowadzone przez wielu wspaniałych i wysoko wykwalifikowanych wykładowców. Zawsze będę bardzo mile wspominała te warsztaty i mam nadzieję, że wezmę udział w kolejnych. Według mnie są one stanowczo za krótkie – lecz cóż… wszystko co piękne zawsze szybko się kończy – powiedziała Malwina Dobrzyńska.
Sierpniowe warsztaty w WSKSiM wspominam bardzo miło. Te trzy dni zajęć warsztatowych wiele mi uświadomiły i z pewnością przez długi czas zapadną mi w pamięci. Wspominając warsztaty aktorskie cenię sobie lekcje śpiewu i głosu, podczas których uczyliśmy się jak mówić – wyraźnie i głośno. Wykład ten dał do zrozumienia, że język polski jest pięknym językiem ojczystym, nie należy go kaleczyć, używając zapożyczonych słów. Warsztaty z komunikacji pokazały jak poprzez obserwację gestów i ruchów można scharakteryzować osobę, której w ogóle nie znamy. Warsztaty radiowe zaś pokazały w jak prosty sposób można zmienić barwę własnego głosu, żeby zupełnie przekształcić naszą wypowiedź. W mojej pamięci mam także zwiedzanie Radia Maryja i TV Trwam – pięknie jest zobaczyć wnętrze bijącego serca tej inicjatywy. Wszystko skupiało się w sprawowanej codziennie mszy św. Nie da się tego wszystkiego opowiedzieć – trzeba tam być i to przeżyć – Daria Ręklewska, uczestniczka zeszłorocznych warsztatów.

Regulamin warsztatów, karta kwalifikacyjna oraz dane kontaktowe, pomocne w zgłoszeniu na warsztaty są dostępne na stronie internetowej uczelni www.wsksim.edu.pl.

Patronat nad warsztatami dziennikarskimi w WSKSiM objęło Radio Maryja.

 

Wypowiedź dr Doroty Żuchowskiej

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj