Zima zbiera śmiertelne żniwo

Siarczysty mróz jaki od kilku dni opanował nasz kraj, nie odpuszcza. Zbiera także śmiertelne żniwo. Większość ofiar to bezdomni, którzy nie chcą korzystać z pomocy noclegowni czy ogrzewalni.

Panujące od dłuższego czasu w naszym kraju silne mrozy stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia, ale i życia. W tych dniach najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć, są osoby bezdomne. Tylko w czasie ostatniej doby z  powodu mrozów zmarły dwie osoby. Od początku sezonu, czyli od 1 listopada – 48 osób.

– Warto po raz kolejny przypomnieć o tym, żebyśmy byli uważni, żebyśmy zadbali o siebie, czyli po prostu odpowiednio się ubierali, ale też na przykład nie rozgrzewali się alkoholem, bo to daje takie złudne poczucie ciepła – mówi Anna Adamkiewicz, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z bardzo silnym mrozem do wielu ogrzewalni, schronisk i noclegowni zgłasza się coraz więcej osób bezdomnych.

– Tylko dzisiejszego dnia odnotowaliśmy 10 osób, które do nas przyszły z prośbą o pomoc. Większość tych osób została u nas na miejscu. Młodsze osoby zostały wysłane do innych placówek – podkreśla Adriana Porowska, dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w Warszawie.

W takich miejscach można nie tylko ogrzać się, ale też zjeść ciepły posiłek i wypić gorącą herbatę. Można również skorzystać z noclegu, jednak nie wszyscy bezdomni chcą skorzystać z takiej pomocy. Wielu woli pozostać w szałasach, altanach lub prowizorycznych ,,domach” zbudowanych przez siebie.

Bezdomni nie chcą iść do schroniska z wielu powodów.  Najczęstszym z nich jest jednak picie alkoholu, które tam jest wzbronione – zaznacza rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku Wojciech Siółkowski.

– Często wynika to z tego, że wydaje im się, że jeszcze nie jest ta sytuacja tak zła, że poradzą sobie sami. Czasami proszą, żeby im pomóc i wtedy pomagamy – mówi Wojciech Siółkowski.

Policja, strażnicy miejscy i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej  apelują, żeby nie pozostawiać takich osób bez pomocy.  Na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym, a ta pomoc jest potrzebna, bo najbliższe dni nie przyniosą żadnego ocieplenia. Mróz ma być jeszcze większy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl