fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pomoc bezdomnym w dobie pandemii koronawirusa

Rokrocznie na Wielkanoc w wielu miastach zasiadali do uroczystego śniadania przygotowanego przez Caritas lub inne ośrodki pomocy. Mowa o bezdomnych, którzy w tym roku – w związku z epidemią – musieli przeżyć święta inaczej.

W Polsce jest ponad 30 tysięcy osób bezdomnych. To oni są najbardziej narażeni na koronawirusa. Nie mają możliwości, aby „zostać w domu”, czy ograniczyć kontakty. Pomimo tego wyjątkowego czasu Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej dbają o to, by nikt nie został bez opieki.

– Pracujemy interwencyjnie, jak również na kontakcie z naszymi klientami. Zawsze w mieście w tym okresie było zarówno takie wielkanocne śniadanie dla osób potrzebujących u ojców franciszkanów, jak i w naszych placówkach również były organizowane śniadania wielkanocne, które obecnie są odwołane – mówił Cezary Horewicz, pracownik MOPS w Gdyni.

Również istniejące w Polsce Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, teraz w sposób szczególny stara się by w kilkuset placówkach w Polsce, gdzie przebywają bezdomni, nie doszło do zakażeń.

– W tym czasie, w tym dniu, bo trzeba mówić o krótkiej perspektywie, nie ma w schroniskach św. Brata Alberta w Polsce przypadków zachorowania na COVID-19. Nie ma osoby, u której by zdiagnozowano koronawirusa, chociaż takie osoby były i na nieszczęście właśnie w kole wrocławskim, jedna osoba z noclegowni – powiedział Aleksander Pindral, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa im. św. Brata Alberta.

Wzmożona higiena i zakaz opuszczania placówek, to wszystko ma chronić osoby bezdomne i wolontariuszy.

– Mamy wszystkie te sprawy, tak jak maseczki, kombinezony, przyłbice. Kilka razy dziennie w schronisku są pryskane wszystkie poręcze, klamki, uchwyty od okien – stwierdził Dariusz Dobrowolski, kierownik Schroniska Brata Alberta we Wrocławiu.

Podopieczni na nudę w schronisku nie narzekają.

– Tu każdy ma swoje zajęcia. W wolnym czasie gramy w szachy, warcaby, rozwiązujemy krzyżówki – podkreśla Tomasz Kuśmierczyk.

Nawet w tak trudnym czasie obsługa placówek zrobiła sporo, aby przygotować święta Wielkanocne dla swoich pensjonariuszy. Na takie święta osobny bezdomne, mimo epidemii, mogły liczyć także w tym roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl