fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Trudna sytuacja na drogach

W Polsce panują trudne warunki na drogach. Gdy jezdnia jest oblodzona i ośnieżona, kierowcy szczególnie powinni pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych. 

Opady śniegu, zalegające błoto pośniegowe czy oblodzenie – z tymi problemami zmagamy się w okresie zimowym. Przed wyruszeniem w trasę musimy zadbać o nasz pojazd – przypomina starszy sierżant Gabriela Putyra.

– Do zapewnienia dobrze przejechanej drogi musimy również zwrócić uwagę na odśnieżenie naszego pojazdu. Należy zwrócić szczególną uwagę na widoczność. Sprawdźmy nasze oświetlenie pojazdu, sprawdźmy, czy mamy dostateczną ilość płynu do spryskiwaczy, czy nasze wycieraczki działają poprawnie. Diametralne znaczenie w okresie zimowym ma ogumienie naszego pojazdu – wskazuje Gabriela Putyra.   

I choć nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe, to jednak wpływa to bardzo na poruszanie się pojazdu po drodze, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Kierowcy ciężarówek muszą również pamiętać o odśnieżeniu naczep i plandek. Policja apeluje o zachowanie odpowiedniej prędkości i odległości między pojazdami.

– Nawierzchnia jest śliska, często występuje tzw. szklanka, oblodzenie tej powierzchni. Dlatego zawsze dostosowujmy prędkość do warunków, które panują na drodze. Zachowajmy szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Dobrze sprawdzi się również zwiększenie odległości od pojazdów poprzedzających – podkreśla Gabriela Putyra.    

Także piesi powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Tu ważne są elementy odblaskowe. Nie należy również przechodzić przez pasy tuż przed nadjeżdżającym samochodem. Gdy jezdnia jest ośnieżona i oblodzona, droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl