Zilke: Aneksja Krymu to geopolityczna klęska Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z dokumentem granica Krymu i Ukrainy została uznana za granicę państwową FR. To geopolityczna klęska Putina – ocenił politolog Krzysztof Zilke.

Traktat przewiduje, że Ukraińcy mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy.

Dokument ustanawia okres przejściowy, do 1 stycznia 2015 roku, na uregulowanie problemów włączenia Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do systemu Federacji Rosyjskiej, a także systemu organów władzy państwowej Rosji.

Krzysztof Zilke mówił w Polskim Punkcie Widzenia na antenie TV TRWAM, że swoim działaniem Putin zjednoczył wszystkich przeciwko sobie.

– To nie tylko mówi o zachodzie. Zwrócił też przeciwko sobie swoich głównych sojuszników. Bo co było głównym planem, czy ideologią Putina? Budowa związku euroazjatyckiego. To zaczęło się od unii celnej, a przecież Kazachstan i Białoruś zwróciły się przeciwko niemu. Kazachstan, gdzie jest 22 proc. Rosjan wystawił wojska na granicy z Rosją, porozumiał się z Chinami, które też nie popierają podziału Ukrainy i wreszcie zaproponował mediacje. Tak samo jak Kazachstan, Białoruś też poparła integralność terytorialną Ukrainy, czyli zwróciła się przeciwko Putinowi – zauważył politolog.

Władze Ukrainy i Zachód nie uznały wyników referendum i secesji Krymu.

Tymczasem Komisja Europejska przedstawi oficjalnie o godz. 12.00 propozycję dodatkowego wsparcia makroekonomicznego dla Ukrainy.

Z budżetu UE ma zostać wyasygnowany 1 mld euro, co zapowiedział szef KE Jose Barroso podczas niedawnej debaty w PE na temat interwencji Rosji na Krymie. Łącznie pomoc makroekonomiczna dla tego kraju ma sięgnąć 1,6 mld euro. Będzie to część pakietu pomocy dla Ukrainy o łącznej wartości 11 mld euro.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl