Donbas: Zmiana formatu operacji na wojskową

Ukraina zmienia format operacji w Donbasie. Prezydent Petro Poroszenko informuje, że operacja antyterrorystyczna będzie teraz operacją wojskową.

W Donbasie od 2014 r. toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. Operacja antyterrorystyczna koordynowana była do tej pory przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.  Teraz działaniami na wschodzie Ukrainy będzie kierował Połączony Sztab Sił Zbrojnych. Na jego dowódcę mianowano gen. Serhija Nahijewa.

Rozpoczynamy operację wojskową pod kierownictwem Sił Zbrojnych Ukrainy w celu obrony jedności terytorialnej, suwerenności i niepodległości naszego państwa. Choć operacja antyterrorystyczna się zakończyła, to sprzeciw wobec rosyjskiego agresora zakończy się dopiero wtedy, gdy wyzwolona zostanie ostatnia piędź ukraińskiej ziemi – zarówno w obwodach donieckim i ługańskim, jak i na terytorium okupowanego Krymu – powiedział Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Zmiana formatu operacji w Donbasie to wynik przyjęcia przez parlament w styczniu ustawy o reintegracji Donbasu. Stanowi ona m.in., że Rosja okupuje tereny w obwodach ługańskim i donieckim przy pomocy zbrojnych ugrupowań. Ukraina potwierdziła w tym dokumencie przywiązanie do pokojowego uregulowania konfliktu na podstawie prawa międzynarodowego. W ustawie podkreślono jednak prawo do samoobrony, przewidziane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Ustawa mówi też, że Ukraina nie odpowiada za działania Rosji na terytoriach okupowanych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl