Zatwierdzono inwestycje na linie kolejowe do CPK

Zapadła ważna decyzja ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Komitet Sterujący ds. realizacji tej inwestycji zatwierdził nowe linie kolejowe. Dzięki nim pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że ok. 1300 km nowych linii kolejowych przyczyni się m.in. do rozwoju kolei.

Zatwierdzone relacje kolejowe będą podstawowymi, jakie złożą się na system przewozów pasażerskich budowany w oparciu o CPK.

Członkowie Komitetu zatwierdzili 15 relacji. Kilka z nich to nowe linie. Kompletna sieć kolejowa powstanie w Polsce wówczas, gdy istniejący układ uzupełni się o ponad 20 nowych odcinków jedno i dwutorowych linii kolejowych. Nastąpi to do roku 2030 – mówi wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Horyzont czasowy rozbudowy sieci sięga roku 2030. Mówimy tu o finansowaniu ze środków publicznych, częściowo z funduszy europejskich, ponieważ CPK i linie, które do niego wiodą są już wpisane do rozporządzenia Connecting Europe Facility. Jest to pierwszy krok ku temu, aby uruchomić również finansowanie unijne dla tych projektów – zaznacza Mikołaj Wild.

Polityk wskazuje, że dzięki planowanej przebudowie sieci radykalnemu skróceniu ulegnie ponadto czas podróży po Polsce. Korzyści z inwestycji mają odczuć również pasażerowie korzystający z połączeń regionalnych.

CPK ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na rozbudowę sieci, która ma przez niego przebiegać, będzie potrzebne ok. 40 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl