Do końca czerwca strajku na kolei nie będzie

Kolejarze do końca czerwca nie przeprowadzą strajku, jednak spór zbiorowy między związkowcami a władzami spółek PKP nie został jeszcze zakończony. W tym czasie mają być prowadzone prace nad wypracowaniem nowego systemu  świadczeń przejazdowych.

Dziś kolejarze porozumieli się z przedstawicielami grupy PKP ws. sposobu naliczania ulg przejazdowych na ten rok – mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

– Będziemy kontynuować mediacje czyli strajku w najbliższych dniach nie będzie. Doszliśmy do wniosku z pracodawcami, że ustalenie zasad świadczeń przejazdowych na lata następne jest niemożliwe do 28 lutego. Wobec tego w dzisiejszym protokole z mediacji zapisaliśmy ustalenie co do zasad świadczeń przejazdowych na rok 2013. Te zasady niewiele odbiegają od dotychczasowych; uprawnienia pracowników pozostają bez zmian. Zmiana dotyczy tylko pierwszej klasy – ci, którzy mają dłuższy staż pracy będą mieli prawo wykupu takiego uprawnienia – powiedział Leszek Miętek.

Emeryci mają uprawnienia do 99 proc ulgi. Będą musieli zapłacić 50 zł. Tracą ulgi jedynie współmałżonkowie i dzieci emerytów. Będą jednak mogli wystąpić do zakładowych hufców pracy o refinansowanie dojazdu do szkół.

RIRM

 

drukuj