fot. PAP/Marcin Obara

Zatwierdzona obecność wojsk na wschodniej flance Sojuszu

Trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej jest faktem – powiedział Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odniósł się w ten sposób do decyzji, które zapadły podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej w Warszawie.

Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował po obradach, że została podjęta decyzja  o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich.

Batalionem w Polsce będą dowodziły Stany Zjednoczone. Obecność wojsk ma się rozpocząć w przyszłym roku. Do oświadczenia Jensa Stoltenberga odniósł się minister Antonii Macierewicz.

Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście jest to Sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę. Każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie i powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora – mówi minister Antoni Macierewicz.

Minister Antonii Macierewicz zaznaczył, że rozważanych jest kilka lokalizacji rozmieszczenia w Polsce amerykańskich sił. Jak dodał, chodzi raczej o lokalizacje północno-wschodnie niż południowo-zachodnie.

Dziś drugi  i ostatni dzień obrad NATO. Sojusz ma m.in. potwierdzić swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie oraz wsparcia finansowego dla sił i instytucji tego kraju po 2016 r.

 


 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj