Zatrzymano podejrzanego o profanację

Policjanci z Przemyśla (Podkarpackie) zatrzymali 19-latka, który podejrzany jest o profanację obrazów w Kalwarii Pacławskiej – poinformował rzecznik podkarpackiej policji komisarz Paweł Międlar. 

O profanacji dwóch obrazów, które znajdowały się w kaplicach obok Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, poinformowali policję Franciszkanie w czwartek. W jednym z obrazów wypalona została twarz Maryi, na drugim uszkodzona została twarz Chrystusa. Zniszczone zostały też kapliczki, w których znajdowały się obrazy.

Jak zaznaczył Paweł Międlar, zatrzymany w piątek wieczorem 19-latek jest mieszkańcem powiatu przemyskiego.

– Wczoraj wieczorem nastąpił przełom w powszechnie bulwersującej sprawie jaką była profanacja obrazu i kapliczek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Policjanci zatrzymali 19-letniego mężczyznę, mieszkańca jednej spod przemyskich miejscowości, który przyznał się iż kilka dni temu, że dokonał tejże profanacji. Mężczyzna nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć powodów swojego zachowania. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Policja przeszukała dom w którym mieszka. Były tam fragmenty rynny prawdopodobnie oderwanej z jednej z kapliczek. Sprawdzamy czy ten człowiek dopuścił się tego sam, czy miał wspólników –mówił Międlar.

Śledczy postawili mu zarzut znieważenia obiektu kultu religijnego. Nastolatek przyznał się do profanacji kapliczek i obrazów. Nie podał motywów swojego działania. Grozi mu dwa lata więzienia.

Rzecznik podkreślił, że prowadzone są dalsze czynności, które mają wyjaśnić czy młodemu mężczyźnie przy popełnianiu tego przestępstwa towarzyszyły inne osoby.

– Bez wątpienia to, co miało miejsce w kaplicy Zaśnięcia Matki Bożej, kaplicy u Annasza oraz w kaplicy Pożegnania z Apostołami, jest dla całej wspólnoty parafialnej przeżyciem bardzo bolesnym. Dlatego wierni, nie czekając, sami też podejmują  indywidualne formy modlitwy, wyrzeczenia czy  post. Jeżeli zaś chodzi o zewnętrzne formy ekspiacyjne, to z pewnością każdy będzie brał udział we wspólnych modlitwach organizowanych przez parafię. Spodziewamy się wielu ludzi, także spoza Kalwarii Pacławskiej – powiedział w rozmowie z Naszym Dziennikiem o. Piotr Reizner, gwardian klasztoru Franciszkanów i kustosz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

W niedzielę – jak informuje o. Piotr Reizner – po wszystkich Mszach św. w sanktuarium, w Kalwarii Pacławskiej odprawiane będą nabożeństwa przebłagalne przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

– Jutro po wszystkich Mszach św. w naszym sanktuarium odbędą się nabożeństwa przebłagalne przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Również główna Msza św. – Suma o godz. 11.00 zostanie odprawiona w intencjach przebłagalnych. Charakter ekspiacyjny będzie też miała uroczystość Trzech Króli. W tym dniu również zostanie odprawione nabożeństwo przebłagalne. To początek ekspiacji. Na pewno jako wspólnota zakonna po uciszeniu rozgłosu związanego z tym bolesnym wydarzeniem podejmiemy post. Szczegóły pokuty, zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszym zakonie, ustali Kapituła Klasztorna – dodał o. Piotr Reizner.

RIRM

drukuj