fot. PAP/EPA

Zaognia się konflikt w Palestynie

Sytuacja w Strefie Gazy i Izraelu wciąż jest bardzo napięta. W nocy doszło do kolejnych ostrzałów rakietowych.

Minionej nocy izraelska artyleria rozpoczęła ostrzeliwanie terytorium Strefy Gazy, kontynuując ataki z powietrza. W odpowiedzi siły Hamasu wystrzeliwują kolejne rakiety w kierunku Izraela. Także z terytorium Libanu w stronę północnych terenów Izraela wystrzelone zostały co najmniej trzy pociski rakietowe, które ostatecznie spadły do Morza Śródziemnego.

Sytuacją na Bliskim Wchodzie zaniepokojone są Stany Zjednoczone.

– Ataki rakietowe muszą się skończyć. Bardzo jasno określiliśmy prawo Izraela do samoobrony – wskazał Antoni Blinken, sekretarz stanu USA.

USA zamierza wysłać wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu, Hady’ego Amra, by podjął rozmowy z Palestyńczykami i Izraelem w celu doprowadzenia do deeskalacji przemocy.

W niedzielę w sprawie wydarzeń, jakie mają miejsce w Izraelu i Strefie Gazy, zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

– Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się w niedzielę, aby omówić sytuację w Izraelu i Gazie.  – poinformowała Linda Thomas-Greenfield, stały przedstawiciel USA przy ONZ.

 

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, oświadczył tymczasem, że kampania przeciwko Strefie Gazy będzie trwała jeszcze przez jakiś czas. Wczoraj minister obrony tego kraju, Beni Ganc, zatwierdził decyzję o mobilizacji 9 tysięcy rezerwistów.

 

TV Trwam News

drukuj