fot. pixabay.com

Niemcy: Ataki na synagogi; ambasador Izraela prosi rząd o ochronę żydowskich świątyń

Po tym, gdy w kilku miastach Niemiec doszło do ataków na synagogi, ambasador Izraela w tym kraju Jeremy Issacharoff wezwał rząd federalny do przeciwdziałania takim aktom i zapewnienia ochrony żydowskim świątyniom.

W ciągu tygodnia w kilku miastach w Nadrenii Północnej-Westfalii, w tym w Muenster (Monasterze), Dusseldorfie i Bonn, miały miejsce napaści na synagogi i żydowskie miejsca pamięci. Policja w Muenster aresztowała 13 mężczyzn, którzy spalili flagę Izraela przed świątynią żydowską.

Seria tych ataków była odpowiedzią na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną w ostatnich dniach.

Issacharoff powiedział telewizji ARD, że nalega, by władze niemieckie zrobiły „wszystko, co w ich mocy”, by zapewnić bezpieczeństwo diasporze żydowskiej w Niemczech.

„Konflikt na Bliskim Wschodzie nie ma nic wspólnego ze społecznością żydowską w Niemczech” – oznajmił.

Wśród społeczności żydowskiej, jak zauważył „Suddeutsche Zeitung”, narasta niepokój o bezpieczeństwo.

„Każdy, kto pali flagę Izraela przed żydowską świątynią, w jasny sposób sprzeniewierza się naszym wysiłkom o pokojową koegzystencję” – powiedział Sharon Fehr, prezes żydowskiej społeczności w Muenster.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w rozmowie z dziennikiem „Bild” potępił antysemickie napaści oraz zapowiedział, że wobec sprawców zostaną wyciągnięte konsekwencje.

„Nic nie usprawiedliwia grożenia Żydom czy atakowania ich świątyń w Niemczech” – zaznaczył. Wskazał, że prawo niemieckie gwarantuje wolność słowa oraz manifestowania swoich poglądów.

„Ale każdy, kto pali flagi z gwiazdą Dawida na naszych ulicach i wykrzykuje antysemickie hasła nie tylko narusza prawo do demonstracji, ale też popełnia przestępstwo i musi zostać ukarany. Nie będziemy tolerowali nienawiści do Żydów w naszym kraju” – powiedział.

PAP

drukuj