Rozmowy koalicyjne w Niemczech
Coraz więcej wskazuje na to, że to SPD wspólnie z liberałami i Zielonymi utworzą w Niemczech nowy rząd. Oznacza to, że poza głównym nurtem niemieckiej polityki znajdzie się CDU/CSU.
Wybory w Niemczech wygrali socjaldemokraci. Na drugim miejscu uplasowała się dotychczas rządząca koalicja CDU/CSU. Nadal nie wiadomo, która partia utworzy rząd. Trwają rozmowy koalicyjne. Zarówno SPD, jak i CDU/CSU zadeklarowali chęć współpracy z Zielonymi oraz FDP. Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz koalicji SPD z FDP i Zielonymi.
– Cieszymy się, że rozpoczynają się trójstronne rozmowy z FDP, Zielonymi i Partią Socjaldemokratyczną. Dotychczasowe rozmowy dwustronne uznaliśmy już za bardzo konstruktywne. Jesteśmy również bardzo wdzięczni za profesjonalny i poważny sposób, w jaki Zieloni i FDP forsowali do tej pory tworzenie rządu – wyjaśnia Olaf Scholz, kandydat na Kanclerza Niemiec.
Rozmowy trójstronne SPD z liberałami i Zielonymi oznaczają, że poza rządem może zostać rządząca dotąd CDU/CSU. Armin Laschett, kandydat na kanclerza z chadecji, poinformował, że dalej jest gotowy, by rozmawiać o koalicji. Proponuje tzw. koalicję jamajską, czyli taką, w której będzie miejsce dla FDP i Zielonych.
– Szanujemy fakt, że trwają teraz wspólne rozmowy między FDP, Zielonymi i SPD. Zasygnalizowaliśmy, że jesteśmy też gotowi do dalszych rozmów. Jednak decyzja z kim rozmawiać i w jakiej kolejności należy do FDP i Zielonych, dlatego szanujemy ich decyzję. CDU i CSU są gotowe do rozmów – mówi Armin Laschett, kandydat na kanclerza Niemiec.
Rozmowy CDU/CSU z FDP i Zielonymi miały pokazać znaczne różnice w patrzeniu na niektóre kwestie.
TV Trwam News