Zaognia się debata dotycząca wolności informacji w Polsce

Fałszywe oskarżenia o antysemityzm przeciw Radiu Maryja i Telewizji Trwam. W niedzielę, 17 czerwca ZENIT opublikował informację o mobilizacji polskich katolików w obronie pluralizmu mediów w Polsce.

Wydarzenie miało miejsce rzeczywiście 5 czerwca w Brukseli, gdzie grupa polityków polskich, którym przewodniczył prof. Mirosław Piotrowski zorganizowała w Parlamencie Europejskim publiczne wysłuchanie, aby pozwolić poznać światu historię dyskryminacji Telewizji Trwam, jedynej telewizji katolickiej w Polsce.

Pośród gości w Parlamencie był obecny również ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam. Inicjatywa odniosła znaczący sukces, biorąc pod uwagę liczbę uczestników i ciągłą obecność europarlamentarzystów, których przywiodła chęć „zapewnienia poszanowania wolności i pluralizmu mediów” zasady, która przyświeca każdej prawdziwej demokracji.

Inicjatywa, która została zaprezentowana światowej opinii publicznej, dyskryminacji katolickiej telewizji w Polsce wywołała gniew i uprzedzenia środowisk antykatolickich.
Brytyjska europarlamentarzystka Marina Yannakoudakis napisała do prof. Piotrowskiego list, krytykując go za zorganizowanie wysłuchania publicznego i za zaproszenie do Parlamentu Europejskiego ojca Tadeusza Rydzyka, który w jej opinii, promuje poglądy „antysemickie i ksenofobiczne”

Brytyjska europarlamentarzystka wezwała prof. Piotrowskiego do „aby nigdy więcej tego nie robił” Brytyjski dziennik The Guardian opublikował oskarżenia Yannakoudakis wobec ojca Rydzyka i artykuł Raajeva Syala na ten sam temat. To zaskakujące, że oskarżenia o antysemityzm i ksenofobię nie są oparte na żadnych obiektywnych faktach. Osoby, które podejmują takie ataki w rzeczywistości nie są w stanie przedstawić żadnych dowodów, na których są oparte ich oskarżenia.

Według polskich parlamentarzystów sprawa dotyczy tchórzliwych i haniebnych manewrów przyczepiania etykiety „antysemity” wobec osoby, która jest niewygodna dla przeciwników politycznych lub ideologicznych.
Jest to etykieta nie do usunięcia, której nikt nie chce się sprzeciwić, aby samemu nie stać się oskarżonym o antysemityzm. Ale w tym przypadku, oskarżenie o antysemityzm jest szczególnie niesprawiedliwe i nie ma żadnych podstaw.
I rzeczywiście, nikt nigdy nie potrafił przedstawić dowodów i faktów przejawów antysemityzmu w programach Radia Maryja. W Polsce antysemityzm jest zabroniony przez prawo, a ewentualne osoby, które dopuściły się przestępstwa mogą zostać ukarane.

Wszystkie przypadki skarg wnoszonych do sądu na Radio Maryja zawsze były uznawane za bezpodstawne.
Trzeba przede wszystkim podkreślić, iż dzięki programom prezentowanym przez Radio Maryja, pojawiły się liczne świadectwa żydów, którzy opowiadali jak zostali ocaleni, lub jak byli chronieni przez katolików podczas II Wojny światowej.

Nie przypadkowo również w muzeum pamięci Yad Vashem duża liczba Sprawiedliwych Spośród Narodów Świata to katolicy polskiej narodowości. Pośród nich jest 6195 Polaków w większości katolików, którzy ocalili od Holokaustu dziesiątki tysięcy żydów. Świadectwa zostały zebrane i opublikowane w książce zatytułowanej „Godni synowie naszej Ojczyzny”, świadectwa, które dzięki interwencji ambasadora Izraela w Polsce znajdują się dziś w muzeum Yad Vashem w Jerozolimie.

Mówiąc o niesprawiedliwych i fałszywych oskarżeniach o antysemityzm jakie zostały postawione Radiu Maryja warto zwrócić uwagę badania socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowane pod redakcją prof. Ireneusza Krzemińskiego w październiku 2009 roku, które konkludują, iż Radio Maryja nie promuje ani antysemityzmu ani nacjonalizmu, a jego słuchaczy charakteryzuje autentyczna wiara.

Analiza socjologiczna została przeprowadzona w oparciu o badania wielu programów wybranych ramówki z Radia Maryja i artykułów publikowanych w ostatnich latach
w dzienniku Gazeta Wyborcza.

RZYM, czwartek, 21 Czerwca 2012 ( ZENIT.org)

http://www.zenit.org/article-31311?l=italian


drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl