Zamiast abonamentu podatek audiowizualny?

Z medialnych informacji wynika, że powszechna opłata audiowizualna miałaby obowiązywać od przyszłego roku. Byłaby egzekwowana od wszystkich gospodarstw domowych na zasadach i pod rygorami podatku dochodowego. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Czechach.

Nasi południowi sąsiedzi jednak mogą zadeklarować, że nie będą oglądać państwowych programów. Wówczas zostają zwolnieni od takich opłat. Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT zauważa, że zmiana finansowania mediów publicznych jest zapowiadana od kilku lat – mówił o tym były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, a także minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

– Pałeczkę przejął premier Tusk. Co najważniejsze tę pałeczkę przejął człowiek, który mówił, że abonament radiowo-telewizyjny to obrzydliwy haracz. To jest właśnie konsekwencja postępowania rządzących.  To jest jedna kwestia. Druga jest taka, że tak naprawdę trzeba by się zastanowić nad tym, dlaczego my nie mamy mediów publicznych. Trudno powiedzieć żeby telewizja publiczna, a szczególności dzisiaj, tę misję publiczną spełniła. Jest to niewątpliwie instrument propagandy rządowej, a nie medium które służy całemu społeczeństwu – powiedziała poseł Elżbieta Kruk

Przy okazji kwestii  podatku audiowizualnego warto także zauważyć, że do tej pory nawet do miliona osób nie dociera sygnał bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Najwięcej takich „białych plam” znajduje się w Małopolsce i na Mazurach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl