Weszła w życie nowa ustawa o opłatach abonamentowych

Osoby, które ukończyły 75. rok życia nie muszą już zawiadamiać Poczty Polskiej o swoim zwolnieniu z opłaty abonamentowej RTV. Pozwala na to ustawa o opłatach abonamentowych, która weszła dziś w życie.

Zgodnie z nowymi przepisami po ukończeniu przez osobę 75 lat, automatycznie nastąpi jej zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za pobór abonamentu, uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL, na podstawie których sama będzie mogła zwolnić z opłat. Do tej pory o prawie do zwolnienia z abonamentu RTV Pocztę należało powiadomić osobiście.

To dobre rozwiązanie – ocenia poseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Kruk, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– To przynosi ulgę 75-latkom, którzy już nie muszą informować o tym, że nabyli uprawnienia do niepłacenia abonamentu, jednakże jest to zbyt mało i zbyt późno. Ten system opłat abonamentowych za media publiczne jest niesprawiedliwy. Dziś w Polsce płaci go ok. 8 proc. gospodarstw domowych. Jest to, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, „danina publiczna”, więc powinna być powszechna i sprawiedliwa, a nie jest. Można więc by nawet powiedzieć, że jesteśmy tutaj w jakieś sytuacji niekonstytucyjnej – zauważa poseł Elżbieta Kruk.

Przepisy dotyczące zwolnień z opłat abonamentowych dla innych podmiotów nie zmieniły się. Mogą o nie ubiegać się te same osoby, m.in. ludzie trwale bezrobotni. Nowelizacja wydłużyła jedynie termin, w którym mogą wnosić o zwolnienie – teraz to 30 dni od zmiany stanu prawnego lub faktycznego dającego możliwość zwolnienia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl