W jaki sposób będziemy płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Czekają nas zmiany w sposobie pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ustawa regulująca tę kwestię jest przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu ma trafić w lutym.

W ubiegłym tygodniu prezes TVP Jacek Kurski zaapelował o jak najszybsze rozwiązanie problemu „drastycznie niskiego finansowania działalności telewizji”. Opłacanie abonamentu to obowiązek ustawowy, jednak wypełnia go znikoma liczba osób, a dla mediów publicznych – to obok reklam – główne źródło finansowania.

Pomóc ma ustawa, która zreformuje strukturę abonamentu. Na razie jeszcze nie znamy jej założeń.

Według posła Jacka Sasina, potrzebne są rozwiązania proste, umożliwiające mediom publicznym wypełnianie ich misji.

Abonament jest jedną z tych danin publicznych, którą każdy musi płacić. Tragiczna sytuacja mediów publicznych wiąże się również z nieodpowiedzialnym działaniem poprzednich władz, w tym premiera Donalda Tuska, który wzywał Polaków do niepłacenia abonamentu. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że sama konstrukcja tego abonamentu jest przestarzała i nieskuteczna. Szukamy nowych rozwiązań, które z jednej strony byłyby zgodne z europejskimi uregulowaniami i dlatego trwa to tak długo, ale z drugiej strony dałyby możliwość realizacji misji publicznej przez telewizję publiczną – wskazał Jacek Sasin.

Możliwych jest kilka scenariuszy, m.in. zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną, która byłaby uiszczana razem z rachunkiem za prąd.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl