K. Czabański: projekt ustawy abonamentowej – w maju lub w czerwcu

Projekt ustawy abonamentowej może się pojawić w parlamencie w maju lub czerwcu – ocenia przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. Zmiany dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort deklaruje, że mają one uszczelnić pobór abonamentu.

Przeciwko zmianom protestują prywatni nadawcy telewizyjni. Siedem organizacji zrzeszających nadawców telewizji satelitarnych i kablowych skierowało skargę do Komisji Europejskiej.

Krzysztof Czabański mówi, że opór prywatnych nadawców wobec zmian jest zaskakujący.

– Choćby operatorzy telewizji płatnych, tzw. kablarze, twierdzą, że to będzie psuło ich przedsięwzięcia. To jest trochę dziwne podejście. Z jednej strony, rozumiem, że wszystko, co może wpłynąć na podrożenie usługi, jest źle traktowane przez kogoś, kto taką usługę świadczy. Z drugiej strony, niby dlaczego sygnał telewizji publicznej miałby być w kablu za darmo? Za abonament, za telewizję i w ogóle za media publiczne należy płacić. Jest to obowiązujące prawo. To, że do tej pory to prawo było nieegzekwowane, nie znaczy, że ma tak być zawsze – podkreśla Krzysztof Czabański.

Według informacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne.

RIRM

 

drukuj