Resort sprawiedliwości planuje zmiany w więziennictwie

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje likwidację starych, zaniedbanych aresztów i ich oddziałów oraz stworzenie nowych. Ma również powstać Wyższa Szkoła Służby Więziennej, a także instytut naukowo-badawczy.

Resort sprawiedliwości chce, aby w ten sposób Służba Więzienna stała się prawdziwie nowoczesną formacją, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i mentalnym – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Pomysł ministerstwa pozytywnie ocenia poseł Stanisław Piotrowicz,  przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

– W swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślałem, że w zakładach karnych nie powinno być „dobrze”, bo tam nikt w nagrodę nie idzie, natomiast winno być poszanowanie godności człowieka. Dlatego podnoszenie poziomu funkcjonariuszy służby więziennej w tym kierunku, ażeby nie tylko profesjonalizm, ale i poszanowanie godności ludzkiej, były zachowane w warunkach więziennych, jest jak najbardziej oczekiwany – wskazuje Stanisław Piotrowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie w całym kraju są 154 areszty, a z uwzględnieniem półotwartych oddziałów zewnętrznych – 192.

Ministerstwo planuje, że w latach 2018-2022 zostaną zlikwidowane 22 jednostki i 3 oddziały zewnętrzne. Chodzi głównie o małe i zaniedbane areszty śledcze, m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Wałbrzychu i Zabrzu.

Likwidacja aresztów ma przynieść rocznie ponad 100 mln zł oszczędności, które resort chce przeznaczyć na budowę nowych jednostek. W całym kraju ma powstać 7 nowoczesnych miejsc odosobnienia.

RIRM

drukuj