fot. flickr.com

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zaostrzenie prawa karnego

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ostrzejszych kar dla przestępców. Resort na razie pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Projekt dotyczący konfiskaty rozszerzonej trafił już na pierwszy etap legislacji. Inne zmiany są w konsultacjach wewnątrzresortowych.

Po zmianach sądy mają zabierać na rzecz Skarbu Państwa majątki wszystkim skazanym na kary powyżej 5 lat więzienia. Konfiskacie ma podlegać cały majątek, a nie tylko ten zgromadzony w drodze przestępstwa.

Przestępcy mają także odbywać dłuższe kary pozbawienia wolności; dziś sądy orzekają od jednego miesiąca do 15 lat, 25 lat oraz dożywocie. Po nowelizacji maksymalna kara terminowa ma wynosić 30 lat.

Resort chce zadbać o całościową walkę z przestępczością i zwiększać bezpieczeństwo Polaków – mówi Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Jednym z elementów takich rozwiązań jest tzw. konfiskata rozszerzona, która spowoduje, że przestępcy będą musieli wykazać skąd mają majątek, jak również ich rodziny. Nie będzie tak, że ktoś zdobył majątek w wyniku przestępstwa, a potem przepisał go kilku osobom i tego majątku nie ma. Jest to skuteczne narzędzie sprawdzone m.in. we Włoszech, w walce z włoską mafią, które działa. Oprócz tego bardzo poważnie rozważamy wprowadzenie zwiększenia możliwości wymierzania tych najwyższych kar, bo w tej chwili najwyższy próg kary, to jest 25 lat i ewentualnie bardzo rzadko używane dożywocie. My chcemy wydłużyć karę do nawet 30 lat pozbawienia wolności za te najcięższe przestępstwa, tak, aby sędziowie nie uciekali zawsze do najmniejszych kar – wskazuje Patryk Jaki.

Wiceminister dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje równocześnie nad rozszerzeniem dozoru elektronicznego za mniejsze przestępstwa.

Zmiany proponowane przez resort sprawiedliwości popiera większość środowisk prawniczych i eksperci prawa karnego. Ministerstwo zbiera wszystkie uwagi, bo chce wypracować kompleksowe zmiany.

RIRM

drukuj