[NASZ NEWS] Propozycja ministerstwa kultury dot. nowej ustawy abonamentowej

Ok. 6 do 8 złotych doliczanych miesięcznie do podatku PIT lub składki na KRUS zapłacimy za abonament RTV. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dobiegają końca prace nad ustawą, która kompleksowo ureguluje kwestie modelu finansowania mediów publicznych. Obecnie trwają procedury, które mają ułatwić jej wprowadzenie.

Resort kultury obawia się, że nowa ustawa zostanie objęta przez Komisję Europejską obowiązkiem notyfikacji jako pomoc publiczna.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poinformował o szczegółach projektu.

Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej te problemy rozwiązać. Będziemy chcieli jak najszybciej tę ustawę procedować. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie. Będzie do kwota 6-8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki – wskazał Paweł Lewandowski.

Nie wiadomo, kiedy projekt wejdzie pod obrady rządu. Według wstępnych założeń ministerstwa kultury, nowe przepisy miałby zacząć obowiązywać od początku 2019 roku.

RIRM

drukuj