Zakończyły się uroczystości NMP Częstochowskiej na Jasnej Górze

Eucharystii z udziałem przedstawicieli KEP, władz państwowych i wiernych przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Odnowione zastały także Jasnogórskie Śluby Narodu.

W dniu modlitwy za Kościół na Bliskim Wschodzie, w homilii ks. abp Wojciech Polak mówił, że chrześcijanie w dobie konfliktów zbrojnych muszą czuć jedność i wsparcie całego Kościoła.

Prymas Polski przypomniał, że „jedynym źródłem pokoju jest Bóg, tylko On może ocalić człowieka od złości i nienawiści”.  Przytoczył też słowa Ojca św. Franciszka, które są wołaniem o pokój.

– Nie można szerzyć nienawiści w imię Boga. Nie można prowadzić wojny w imię Boga – wołał Papież Franciszek – bo to jakaś straszna karykatura Boga, jakaś straszna karykatura człowieka, który posługuje się Bogiem przeciw siostrze i bratu. Jest to również przewrotność, która rani serce w Niego wierzących. To zgorszenie, które uderza w tych, którzy mu prawdziwie ufają i służą. To ból dla tych, którzy ku Niemu się zwracają, ku Temu, który jest pojednaniem ludu i narodu, który – jak wołał Izajasz – „Ma moc przekuwać miecze na lemiesze, a włócznie na sierpy”. Ma sprawić, że naród przeciw narodowi nie podniesie miecza i nie będą się więcej zaprawiać do wojny – podkreślił ks. abp Wojciech Polak.

Prośmy Królową Polski o światłe umysły i prawe sumienia oddane sprawom ojczyzny – apelował do wiernych o. Arnold Chrapkowski. Generał zakonu Paulinów prosił o jedność i modlitewną łączność z prześladowanymi chrześcijanami.

Matko Boga dana naszemu narodowi jako przedziwna pomoc i obrona. Ty jesteś także Matką wszystkich ludów i narodów. W tym trudnym czasie konfliktów, wojen i bratobójczych walk oraz prześladowań naszych braci w wierze, przynosimy prośbę o pokój. Przynosimy wołanie ponad miliona naszych barci, wygnanych umęczonych, pozbawionych domów i ojczyzny, którzy proszą: nie zostawiajcie nas samych. Wołamy o pokój na Bliskim Wschodzie, w Iraku, Syrii, Palestynie. Wołamy o pokój na Ukrainie. Niech Twoje zranione przed wiekami oblicze nie będzie nadal ranione wojną. Bądź nam Królową Pokoju – mówił o. Arnold Chrapkowski.

O tragicznej sytuacji chrześcijan w Iraku mówił na Jasnej Górze ks. abp Juan Sleiman, łaciński arcybiskup Bagdadu.

– Przed inwazją było 1,5 mln chrześcijan w Iraku. W ubiegłym roku było ich ok. 400 tys. Po wprowadzeniu kalifatu, po wprowadzeniu islamskiego terroryzmu, wielu z nich uciekło. Dzisiaj mówimy o liczbie ok. 150 tys. te liczby pokazują realność katastrofy na Bliskim Wschodzie, w Iraku. Mamy takie wrażenie, że różne siły czynią wszystko, aby wymazać istnienie chrześcijan z Bliskiego Wschodu – powiedział ks. abp Juan Sleiman.

Transmisję uroczystości na Jasnej Góry przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl