fot. BPJG

Jasna Góra: dostępne krypty pod sanktuarium

Na Jasnej Górze tradycyjnie od 1 listopada, przez cały miesiąc otwarta jest dla pielgrzymów krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tam w niszach skalnych jeszcze do niedawna chowano zmarłych paulinów. Krypta należy do najstarszych miejsc w Sanktuarium. Przez jej środek przebiega ściana, w której znajduje się 36 wnęk.

„Można schodząc do krypty zobaczyć ołtarz, który znajduje się już bezpośrednio pod Kaplicą Matki Bożej i obok tego ołtarza, po jednej i po drugiej stronie, znajdują się urny, ceramiczne naczynia, do których zsypywano prochy zmarłych paulinów” – przypomniał o. Stanisław Rudziński.

W Dzień Zaduszny w krypcie zakonnicy odprawiają Msze św. w intencji zmarłych współbraci i pielgrzymów.

Jak dodaje o. Rudziński „katakumb paulińskich” jest na Jasnej Górze znacznie więcej: „Pod nawami bocznymi Kaplicy Matki Bożej pod całą bazyliką, więc i pod nawą główną, pod nawami bocznymi i bocznymi kaplicami są krypty, jest to właściwie jedno wielkie cmentarzysko. To samo patrząc na plan Jasnej Góry od strony południowej, gdzie są dzisiejsze krużganki, Wieczernik – to jest miejsce dawnego cmentarza paulińskiego”.

Paulini, żyjący według surowej reguły św. Augustyna, jeszcze do ubiegłego wieku zachowywali specjalny rodzaj pochówku, pozbawiony nagrobków ziemnych. Jak szacują paulini, każdego roku do krypt w Kaplicy Matki Bożej, schodzi kilkanaście tysięcy osób.

RIRM

drukuj