fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończyły się konsultacje dotyczące zmian w Prawie łowieckim

W siedzibie resortu środowiska zakończyły się konsultacje dotyczące zmian w Prawie łowieckim. W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele organizacji rolniczych, ekologicznych, łowieckich, a także minister środowiska Henryk Kowalczyk.

W połowie grudnia Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę dotyczącą walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ustawa zmienia przy tym przepisy m.in. w Prawie łowieckim. Wprowadzono zapis, który przewiduje karanie osób umyślnie utrudniających lub uniemożliwiających wykonywanie polowania.

Drugą kontrowersyjną zmianą  jest wpuszczenie myśliwych na teren parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Obecnie parlament proceduje nowelizację Prawa łowieckiego. Konsultacje mają pomóc stworzyć projekt, który będzie do zaakceptowania dla wszystkich stron w kontekście specustawy do walki z ASF.

Sprzeciw wobec procedowanego przez Sejm projektu wyrażają organizacje rolnicze oraz ekologiczne.

– Dzisiaj procedowana jest ustawa, która jest ustawą antyrolniczą, antypolską i antyludzką, a nawet antymyśliwską w niektórych punktach. Dobrze, że są posłowie, posłanka Anna Paluch, ale nie wiem, co w tej ustawie jest dobrego dla rolników. Jest projekt ustawy naszego autorstwa, strony społecznej – nikt tego nie słucha, chociaż podobno wola polityczna jest – zwrócił uwagę Sławomir Izdebski, szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Minister Henryk Kowalczyk wskazał, że nowe prawo musi m.in. usprawnić działanie Polskiego Związku Łowieckiego w kontekście zwalczania ASF i pogodzić interesy rolników, myśliwych i środowisk ekologicznych.

– Wypracowanie kompromisu wymaga dyskusji. Dzisiaj taka dyskusja była, mimo, że prowadzona w szybkim trybie, ale jest w Sejmie ustawa Prawo łowieckie, nawet dwa projekty, których procedowanie chcemy zakończyć. W przyszłym tygodniu zbiera się Sejm, dobrze, byśmy to zakończyli. Po dzisiejszym spotkaniu Ministerstwo Środowiska na pewno zarekomenduje pewne rozwiązania i poprawki do tej ustawy. Mam nadzieję, że będą kompromisowym rozwiązaniem dla wszystkich środowisk – podkreślił minister.

Zmiany do Prawa łowieckiego mamy poznać we wtorek.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj