fot. PAP/EPA

Pierwszy dzień wizyty Ojca Świętego w Peru

Trwa wizyta apostolska Ojca Świętego w Peru. Dziś papież Franciszek odwiedził miasto w Amazonii, gdzie wzywał do poszanowania środowiska naturalnego oraz ludzi, którzy zamieszkują te tereny.

W mieście Puerto Maldonado Ojciec Święty spotkał się z ludnością Amazonii. Przedstawiciele ludów pierwotnych opowiedzieli Papieżowi o problemach, z jakimi się borykają.

– Nasze terytoria są atakowane przez ludzi z zewnątrz, którzy ścinają drzewa, poszukują złota, koncerny wydobywają ropę. Budują wszędzie drogi z cementu. Często bez konsultacji z nami zajmują nasze ziemie – mówiła przedstawicielka Amazonii.

Rdzenni mieszkańcy Amazonii są uważani za przeszkodę w pozyskiwaniu bogactw naturalnych. Próbuje się ich wykorzenić z miejsc, które zajmują od wieków, niszcząc ich kulturę.

– Jeśli uda się im to, to znikniemy z tej ziemi. Chcemy by nasze dzieci miały dostęp do nauki, ale nie chcemy, by zapominały naszej kultury, tradycji i języka, by nie zapomniały o mądrości naszych przodków – dodała kobieta.

Problemem jest jednak nie tylko zaborczy przemysł wydobywczy. Papież wskazał również na błędną politykę ochrony środowiska, która wyklucza człowieka. Prowadzi to do ucisku rdzennych ludów, które tracą dostęp do gruntów i zasobów naturalnych.

– Uważam za niezbędne podejmowanie wysiłków w celu stworzenia instytucjonalnych przestrzeni szacunku, uznania i dialogu z ludami rdzennymi, zakładając i ratując właściwe im kulturę, język, tradycję, prawa i duchowość. Chodzi o dialog międzykulturowy, w którym jesteście głównymi partnerami, zwłaszcza, gdy chodzi o duże projekty dotyczące waszych terenów –  podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty wezwał do rozwiązania problemu handlu ludźmi. Przestrzegł też przed kolonializmem ideologicznym, który – udając postęp – niszczy tożsamość kulturową oraz rodzinę. Papież Franciszek spotkał się także z wiernymi w instytucie Jorge Basadre. Przypomniał, że region, w którym przebywa, nazwany został imieniem Matki Bożej.

– Macie w Maryi nie tylko świadka, na którego trzeba spoglądać, ale Matkę, a tam, gdzie jest matka, nie ma tego straszliwego bólu, gdy czujemy, że ​​nie należymy do nikogo – powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek odwiedził również Dom Małego Księcia, gdzie trafiają dzieci i młodzież – ofiary handlu ludźmi i przemocy fizycznej oraz seksualnej. Wielu podopiecznych uciekło z nielegalnych obozów pracy i znalazło w tym domu pomoc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj