[TYLKO U NAS] Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski: Zajęliśmy stanowisko, aby lasy i łowiectwo zostały w resorcie środowiska. Ten układ od 30 lat funkcjonuje bardzo dobrze
Nie wyobrażam sobie, żeby lasy i łowiectwo mogły funkcjonować osobno od przyrody. Ten układ od 30 lat funkcjonuje bardzo dobrze. Zarówno Lasy Państwowe pięknie się rozwijają, jak również łowiectwo. Nasze stowarzyszenie zajmowało stanowisko, aby Lasy Państwowe i łowiectwo zostały w resorcie środowiska, wspólnie z przyrodą. Jesteśmy wdzięczni panu prezydentowi, że taki układ ustawy działowej został zawetowany – podkreślał prof. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Prof. Roman Niżnikowski wskazał na antenie Radia Maryja na priorytety polskiej polityki ekologicznej służące realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Jego zdaniem, należy wziąć pod uwagę bilans obrotu gazów cieplarnianych, tzn. nie tylko znacznie ograniczać ich emisję, ale także „pochłonąć” nadmiar dwutlenku węgla występującego w atmosferze.
– Dysponujemy ogromnym bogactwem, jakim jest znaczna część zalesienia w naszym kraju. Pod względem wchłaniania emisji jesteśmy na bardzo dobrej pozycji. Nic innego w tej chwili nie stoi w sprzeczności z tą działalnością, jak utrzymanie tego stanu rzeczy i dążenie do rozszerzenia zalesienia niektórych terenów, które nie są użytkowane w inny sposób. (…) Chodzi o to, aby zadbać o pewien potencjał wchłaniania emisji. Powierzchnie zalesione odgrywają tutaj ogromną rolę i wymagają szczególnej dbałości. Jest to pewnego rodzaju interakcja między powierzchniami zalesionymi a rolnictwem – tłumaczył prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
– Szkoda, że nie wraca się do konferencji paryskiej, podczas której śp. prof. Jan Szyszko wynegocjował dla nas bardzo dobre warunki co do gospodarki emisjami. Nasz kraj pod tym względem wypadał bardzo dobrze, głównie dzięki znacznemu zalesieniu. Zatem z jednej strony emisja, a z drugiej element pochłaniania – mówił.
Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że bardzo ważne jest odkładanie się węgla w glebie w postaci materii organicznej, co nie tylko korzystnie wpływa na klimat, ale także na kondycję gleby.
– Im więcej węgla odłożymy w glebie, tym bardziej prowadzimy do zwiększenia jej żyzności. Jeśli zwiększa się jej żyzność, to automatycznie cała masa organizmów, które funkcjonują w przyrodzie, ma lepsze warunki do egzystencji. To oddziałuje na zwiększenie bioróżnorodności. Cały cykl wynikający z łańcucha pokarmowego, łączącego rośliny, zwierzęta i atmosferę, musi się w jakiś sposób zrównoważyć po to, żeby stan rzeczy obrotu składników pokarmowych został w formie zrównoważonej zachowany. Gdy nastąpi zachwianie któregoś z tych elementów, to mamy problemy – wyjaśnił prof. Roman Niżnikowski.
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Wątpliwości budziła m.in. kwestia przeniesienia leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska pod nadzór ministra rolnictwa. [czytaj więcej]
– Nie wyobrażam sobie, żeby lasy i łowiectwo mogły funkcjonować osobno od przyrody. (…) Ten układ od 30 lat funkcjonuje bardzo dobrze. Zarówno Lasy Państwowe pięknie się rozwijają, jak również łowiectwo. Stany zwierzyny wolnożyjącej są o wiele wyższe niż przed tym okresem. Trzeba pielęgnować taki układ funkcjonowania administracyjno-gospodarczego, a nie próbować wprowadzać jakieś zmiany. (…) Nasze stowarzyszenie zajmowało stanowisko, aby Lasy Państwowe i łowiectwo zostały w resorcie środowiska, wspólnie z przyrodą. Wydaliśmy kilka takich stanowisk. Jesteśmy wdzięczni panu prezydentowi, że taki układ ustawy działowej został zawetowany – podkreślił rozmówca Radia Maryja.
Całą rozmowę z prof. Romanem Niżnikowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl