fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Zakończyło się 1. Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

Dobiegło końca 1. Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Inicjatorem wydarzenia była Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

W trwającym od niedzieli spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. geopolityka, kwestie związane z cyfryzacją oraz kulturą. [czytaj więcej] 

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1445368785205071887

Z kolei we wtorek, podczas ostatniego dnia forum, uczestnicy wzięli udział w dyskusji dotyczącej roli parlamentów narodowych we współpracy w obszarze energii, transportu i komunikacji cyfrowej.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1445328606666821635

Marszałek Elżbieta Witek na spotkaniu z parlamentarzystami zwracała uwagę, że Forum ma stworzyć młodym politykom dogodne warunki do budowania kontaktów międzynarodowych. Wskazała również na najważniejsze przesłania wypływające z odbytych rozmów.

– Wielokrotnie wybrzmiało to, co mnie bardzo cieszy, że Trójmorze stanowi  bardzo cenne narzędzie budowania spójności, jedności, gdyż pomaga niwelować wciąż uciążliwe różnice gospodarcze na linii Wschód-Zachód. Ciekawym wątkiem była również kwestia nowych wymiarów współpracy. Odnieśli się Państwo do sfery kultury, która może być nowym narzędziem zacieśniania trójmorskiej współpracy. Wspólne doświadczenia historyczne, ale i wspólne źródła spajają nasze państwa. Aby korzystać ze współpracy sektorowej, trzeba chcieć. Żeby chcieć, trzeba się po prostu lubić. Myśl ta doskonale wpisała się w główną ideę naszego spotkania – mówiła marszałek Sejmu.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Europy Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej.

Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1445307274604556290

RIRM

 

drukuj